Před příletem do Řecka musí Češi vyplnit formulář. K opuštění karantény už negativní testy nejsou potřeba

Řecko už pro propuštění z karantény nevyžaduje dva negativní testy na koronavirus. Stačí dva týdny strávené v izolaci a lidé mohou z vyhrazeného hotelu pro nakažené nebo nemocnice odejít. Nemusí čekat na potvrzení o propuštění, na letištích po nich žádný doklad není vyžadován. ČTK to sdělil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký, kterého o situaci informoval spolupracující lékař na ostrově Rhodos Filippos Papatheodorakis. Ten je podle Divokého zároveň oprávněn léčit covidové případy.

Řecko dříve po prvním pozitivním testu na covid-19 vyžadovalo alespoň další dva negativní, aby pacienta propustilo z karanténního hotelu nebo nemocnice. Situace je v této destinaci tak nyní obdobná jako v České republice, uvedl Divoký. Lidé, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženým a mají negativní test, jsou do karantény podle Papatheodorakise umístěni na deset dní, a poté mohou bez dalšího testování odejít.

V každé lokalitě v Řecku by podle zjištění ČTK měl fungovat hotel pro nakažené. Jednotlivé hotely mohou pro nemocné ale vyčlenit i místo v rámci vlastní kapacity. Do nemocnice jsou umisťovány jen lidé ve špatném zdravotním stavu.

Před příletem vyplnit formulář

Všichni Češi, kteří se vydají do Řecka, musejí nejpozději 24 hodin před vstupem do země na internetu vyplnit Passenger Locator Form (PLF). Od vlády následně obdrží QR kód, kterým se prokážou při příletu a který slouží mimo jiné k namátkovému testu na covid-19.

Řecko chtělo od 17. srpna pro české turisty zavést povinnost prokázat se při vstupu do země negativním testem na covid-19. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie změnilo názor. Negativní test musí předložit turisté cestující přes pozemní hranici. Test přitom nesmí být starší než 72 hodin a spolu s ním musí být předloženo potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce.

Krytí pojišťoven se liší

Krytí nákladů za prodloužený pobyt kvůli karanténě se u českých pojišťoven liší. Některé hradí léčebné výlohy pouze v případě onemocnění, jiné zaplatí nařízený test i další náklady.

Řecko je letos, kdy je kvůli pandemii omezené cestování, u mnoha tuzemských cestovních kanceláří nejvíce poptávanou destinací. Přes cestovní agenturu Invia tam od obnovení letů na začátku července odletělo zhruba 20.000 lidí. Od září se tam podle mluvčí agentury Andrey Řezníčkové chystá ještě asi 3000 klientů. “Myslíme si, že prodej Řecka zdaleka nekončí a klienti budou na září dál nakupovat last minute,” uvedla.

Řecko dominuje i u klientů CK Fischer. Zájem podle jejího mluvčího Jana Bezděka neopadá ani o zářijové termíny. “Drobný výkyv prodejů jsme zaznamenali pouze v několika dnech, kdy se zdálo, že se turisté budou muset při příjezdu do země prokazovat negativním testem na covid. Tato povinnost se nakonec naštěstí nezavedla a prodeje se znovu rozběhly,” dodal.

Prodeje Řecka od jeho zařazení na seznam bezpečných států si chválí také CK Exim Tours. Prodeje jsou podle jejího obchodního ředitele a mluvčího Petra Kostky dobré i na září.