Lékař: Teploty nad 35 stupňů zvyšují riziko infarktu. Jak se chránit?

26. června 2019·Životní styl·Barbora Pisingerová

Zdroj: reprofoto Facebook / IKEM

Teploty nad 35 stupňů zvyšují riziko infarktu. Dehydrovaným pacientům se snižuje tlak a méně se prokrvují srdeční tempy. Je třeba pít a pobývat v chladnějších prostorech. Na FacebookuInstitutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) to uvedl lékař tamního oddělení akutní kardiologie Martin Kleissner. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyhledají každý rok lékaře kvůli vyčerpání z horkého počasí tisíce lidí.

“Teploty nad 35 stupňů mohou být rizikovým faktorem pro infarkt myokardu. Je to způsobeno zejména tím, že se pacienti dehydratují, sníží se jim tlak a může dojít i k poruše prokrvení koronárních tepen. Navíc mohou zvýšenou potivostí ztratit řadu minerálů,” uvedl Kleissner. V posledních horkých dnech lékaři IKEM zaznamenali víc infarktů.

Lidé s onemocněním srdce by podle něj měli pobývat v chladnějších místnostech, s klimatizací je ale podle něj třeba zacházet opatrně. “Doporučuje se, aby klimatizace nebyla nařízená rozdílněji o více než pět stupňů proti venkovní teplotě,” uvedl s tím, že hrozí respirační potíže, protože organismus se špatně adaptuje na rychlou změnu teploty.

Extrémní horko – rady, tipy, prevence.

Meterologové vydali varování před extrémně vysokými teplotami, které již několik dní sužují Česko. ☀️Nadměrné teploty mají bohužel na lidský organismus často negativní dopad.Na pozoru by měly být především malé děti, starší lidé a lidé, kteří se léčí např. se srdečním onemocněním. Lidé by rozhodně neměli riziko přehřátí podceňovat a dodržovat pravidelný pitný režím a pokud to bude možné – vyhnout se přímému slunci. Je potřeba si také dávat pozor na tzv. rychlé ochlazení, které může mít negativní účinky na průtok krve tělem. ❗️Mrkněte na video, kde MUDr. Martin Kleissner, lékař Oddělení akutní kardiologie IKEM, dává rady a tipy na to, jak bojovat s extrémně vysokými teplotami. <3

Zveřejnil(a) IKEM dne Úterý 25. června 2019

Lékaři také doporučují v takovém horku vypít tři až čtyři litry neslazených tekutin. Společnost všeobecného lékařství doporučuje šest pravidel pro správný pitný režim. Pít je třeba ještě předtím, než se dostaví pocit žízně. U seniorů se navíc tento pocit ztrácí. Hlídat dostatečný příjem je třeba i u dětí.

Nestačí ale se hodně napít ráno a večer. “Příjem tekutin si musíme rozložit do celého dne. Jestliže vypijeme velké množství tekutin naráz, tělo je rychleji vyloučí,”uvedl lékař Otta Herber ze Společnosti všeobecného lékařství. Podle lékařů ale nehrozí, že by se zdraví člověk napil moc. Nebezpečné je pít sladké nápoje, protože přebytek cukrů, kofeinu nebo minerálů organismus zatíží. Započítat do příjmu tekutin je možné i polévku, ale ne alkohol či kávu.

Podle VZP náklady na léčbu asi 1300 z jejích 5,9 milionu klientů, kteří vyhledali lékaři kvůli úpalu, úžehu nebo vyčerpání z horka, byly loni více než 1,8 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Životní styl - další články