Matka českých paterčat přišla o 600 tisíc ze sbírky. Soud zamítl její žalobu

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes zamítl žalobu matky prvních českých paterčat Alexandry Kiňové na Klub dvojčat a vícerčat, ve které požadovala vydání více než 616.000 korun z veřejné sbírky pro paterčata. Soud žalobu zamítl kvůli tomu, že peníze jsou nyní na účtu pražského magistrátu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat.

Sbírka byla ukončena k 17. dubnu 2015 na žádost advokátky Kláry Samkové poté, co Kiňová v lednu po neshodách ukončila s klubem spolupráci. Samková dnes uvedla, že peníze byly převedeny kvůli osobní mstě ředitelky klubu Kláry Vítkové Rulíkové, jejímž cílem bylo to, aby se peníze ke Kiňové nedostaly. “Žalovaný je vyhlašovatelem sbírky a měl k dispozici prostředky, se kterými naložil protiprávním způsobem z důvodu osobní msty,” uvedla Samková.

Podle advokátky nezanikl účel sbírky a nevydání peněz bylo protizákonné. Převedení peněz na účet magistrátu označila za nesmysl, který poškodil klientku. “Nakládali s penězi neoprávněně. Obelhali všechny dárce, kteří určitě nechtěli dotovat rozpočet pražského magistrátu,” řekla Samková.

Právní zástupce Klubu dvojčat a vícerčat Robin Sedláček výtky odmítl. “Nebyl tam žádný zlý nebo špatný úmysl vůči paní Kiňové,” ohradil se Sedláček proti tvrzením Samkové. Požadoval zamítnutí žaloby kvůli tomu, že se týká vydání peněz, které klub nemá, jelikož jsou na účtu Prahy. Zároveň uvedl, že klub peníze převedl na základě pravomocného příkazu, který vydal magistrát. “Podřídil se donucujícímu prostředku nadřízeného orgánu,” vysvětlil Sedláček.

Zdroj: ČTK