Merkelová: Mezi Německem a Tureckem jsou nadále hluboké rozdíly

Mezi Tureckem a Německem podle kancléřky Angely Merkelové přetrvávají hluboké názorové rozdíly, které se týkají například svobody tisku nebo právního státu. Šéfka německé vlády to v Berlíně řekla po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Zdůraznila také, že požaduje propuštění Němců, kteří jsou v Turecku stále ve vazbě.

“Na jedné straně existuje společný strategický zájem na dobrých vztazích – i z německé strany. Na druhé straně jsou ale hluboké názorové rozdíly v otázkách o tom, jak vypadá demokratická, svobodná, otevřená společnost,” uvedla Merkelová po asi hodinu a půl dlouhém jednání na společné tiskové konferenci.

Té se nakonec nezúčastnil turecký novinář Can Dündar, který byl v Turecku odsouzen a nyní žije v berlínském exilu. Erdogan předtím údajně zvažoval, že se nezúčastní tiskové konference, pokud na ní bude přítomen Dündar. Novinář své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechtěl, aby se tisková konference zrušila kvůli jediné osobě a aby jeho kolegové neměli možnost položit Erdoganovi kritické otázky.

Turecký prezident se dnes setkal také se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Spolkový prezident při schůzce kritizoval zatýkání politických oponentů v Turecku. “Mám jako prezident této země starost o německé státní příslušníky, kteří jsou v Turecku ve vazbě z politických důvodů,” řekl Steinmeier. Obavy má podle svých slov také o turecké novináře, odboráře, právníky, intelektuály a politiky, kteří jsou v Turecku ve vazbě.