Meteorologové varují: Pozor na cestách, Česko pokryje silná ledovka. Vydrží až do soboty

3. února 2017·Zprávy·Redakce

Ledovka a náledí od pátečního poledne do sobotního poledne opět postupně zasáhnou téměř celé Česko. Postupovat budou od západních Čech na Moravu. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V posledních dnech působila ledovka problémy v řadě krajů, měla za následek mnoho nehod, úrazů chodců i dopravních problémů.

Výstraha ČHMÚ před ledovkou platí od pátečního poledne do sobotních 09:00 pro Karlovarský a Ústecký kraj, od dnešních 20:00 do sobotních 12:00 pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj, Prahu a Českolipsko a od půlnoci do sobotního poledne pro Pardubický a Královéhradecký kraj a Vysočinu. Obyvatele Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje pak meteorologové varují před tvorbou náledí od dnešních 18:00 do sobotních 08:00.

“Předpokládáme, že již v pátek odpoledne se začnou na západě a severozápadě Čech vyskytovat místy dešťové srážky, většinou mrznoucí. Večer a v noci na sobotu bude od západu postupovat přes Čechy a Českomoravskou vrchovinu hlavní pásmo dešťových srážek, které budou při očekávaných teplotách slabě pod nulou namrzat a vytvářet ledovku,” sdělili pracovníci ČHMÚ.

Na jižní Moravě čekají meteorologové převážně teploty nad nulou, takže tam je pravděpodobnost tvorby ledovky minimální. V severovýchodní polovině Moravy a ve Slezsku sice také výskyt ledovky nepředpokládají, ale od dnešního večera do sobotního rána se může částečně protrhávat oblačnost, takže se mohou vytvořit zmrazky a náledí z roztátého sněhu.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články