Mezi prioritními skupinami pro očkování budou všichni učitelé

30. prosince 2020·Zprávy·Barbora Pisingerová·ČTK

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Mezi prioritními skupinami pro očkování proti koronaviru budou všichni učitelé, i ti z mateřských a speciálních škol. ČTK to po středečním jednání zástupců ministerstev školství a zdravotnictví napsala mluvčí školství Aneta Lednová. Úpravu strategie, která určuje pravidla očkování proti koronaviru, žádal ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj v dokumentu byli opomenuti pracovníci mateřských a speciálních škol. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že středeční jednání se týkalo změn v opatřeních protiepidemického systému.

Zástupci obou úřadů podle Lednové jednali o úpravě dokumentu tak, aby dostali přednost všichni pedagogičtí pracovníci s důrazem na ty z mateřských a speciálních škol. “Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že prioritizace pro uvedené skupiny bude v očkovací strategii upřesněna,”uvedla Lednová.

Ministerstvo zdravotnictví ale na dotaz ČTK uvedlo, že dnešní jednání se týkalo “úpravy matice protiepidemického systému pro oblast školství“. Sdělovat závěry schůzky by podle mluvčí Barbory Peterové bylo v tuto chvíli předčasné.

Nejdříve zdravotníci a hospitalizovaní senioři

Nyní se v očkovací strategii píše, že mezi prioritními skupinami, které budou očkovány před běžnou populací, budou nejdříve zdravotníci v nemocnicích a lůžkových zařízeních, hospitalizovaní senioři, poté další lékaři a lidé v domovech pro seniory.

Následně by měli vakcínu dostat také vojáci, kteří pomáhají v boji s nemocí covid-19, příslušníci integrovaného záchranného systému. Dále se počítá i s pedagogickými pracovníky, v dokumentu jsou uvedeni ale pouze učitelé v základních školách. V úterý to kritizoval Plaga.

Očkování proti koronaviru v Česku začalo 27. prosince. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Z první dodávky je podle informací z nemocnic už většina vypotřebovaná. Dnes do nemocnic dorazila další dodávka 19.500 dávek, která zamířila i do krajů.

Zprávy - další články