Miloš Zeman pogratuloval Bidenovi. Američané mají podle něj vůli ke změně

7. listopadu 2020·Zprávy·ČTK

Miloš Zeman, 7. 6. 2017. Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman poslal Joeu Bidenovi jako vítězi amerických prezidentských voleb gratulaci. Američtí voliči podle Zemana vyjádřili vůli ke změně a ocenili služby, které občanům Spojených států Biden přinesl v minulosti. Nástupce Donalda Trumpa v čele americké administrativy pozval do Prahy. Český prezident v dopise zveřejněném na facebooku také uvedl, že věří ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce USA vůči Evropě, se kterými dlouhodobě a hluboce nesouhlasí.

“Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod,” uvedl Zeman. Doplnil, že přestože jsou česko-americké vztahy vynikající, i jim by prospěl svěží impuls, na který bude Česko připraveno a který může s novou administrativou přijít.

Prezident republiky gratuloval americkému prezidentovi

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v sobotu dne 7. listopadu…

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne Sobota 7. listopadu 2020

Voličskou podporu, kterou kandidát demokratů získal, přičítá Zeman důvěře Američanů ve vůdčí schopnosti, které Biden prokázal při službě občanům USA v minulosti, ale také vyjádřením jejich vůle ke změně.

Zeman v dopise poukázal na zásadní roli, kterou sehrává americká demokracie v globální politice. “Také proto jsem velmi pozorně sledoval Vaše vystoupení a s potěšením zaznamenával Vaše pevné odhodlání posilovat transatlantické pouto s nejbližšími partnery USA, mezi něž se Česká republika rozhodně hlásí,” uvedl.

Zmínil že Spojené státy jsou důležitým politickým i ekonomickým partnerem Česka, což ilustruje skutečnost, že USA jsou první destinací českého exportu mimo země Evropské unie.

“V posledních letech jsme však v Evropě často slýchali výroky o ekonomických restrikcích, s nimiž dlouhodobě a hluboce nesouhlasím. Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod,” uvedl.

Pouto mezi Českou republikou, Evropou a Spojenými státy je a zůstane silné, uvedl Zeman. “Pevně přitom věřím, že k dalšímu prohloubení našich vynikajících vztahů společně osobně přispějeme, a za tímto účelem Vás zvu k návštěvě Prahy,” uzavřel.

Zprávy - další články