Miminko zemřelo, rodiče se vážně zranili: Soud potvrdil muži 11 let za vybržďování

31. října 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Nejvyšší soud odmítl dovolání Martina K., kterého justice poslala na 11 let do vězení. Jako řidič zavinil nehodu, při které zemřel osmiměsíční chlapec, jeho rodiče se vážně zranili. Nejvyšší soud dovolání řešil bez veřejného jednání. O výsledku ČTK řekla Jitka Kubešová, mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance.

Za obecné ohrožení původně dostal K. o dva roky nižší trest. Vrchní soud v Praze ale verdikt zpřísnil. K., který na dálnici D10 záměrně “vybržďoval” jiný vůz, a tím zapříčinil následnou kolizi, navíc po opuštění věznice nebude smět devět let řídit. Musí také zaplatit hmotnou škodu přes 1,4 milionu korun.

“Není to žádná dopravní nehoda. Je to kriminální trestný čin spáchaný shodou okolností na dálnici a automobilem,”konstatoval letos v březnu předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. “Šlo o naprosto bezohledné předjíždění,” dodal s tím, že K. si počínal násilně, brutálně a úmyslně. Nejvyšší soud zatím plné odůvodnění svého usnesení nezpřístupnil.

Tragická událost se stala dopoledne 28. prosince 2016 nedaleko Brodců na Mladoboleslavsku ve směru z Prahy na Mladou Boleslav. K., který jel svým BMW rychlostí nejméně 130 kilometrů v hodině, prudce najel do levého pruhu před octavii a ačkoliv to dopravní situace nevyžadovala, začal prudce brzdit až do úplného zastavení. Řidič v octavii, který na zadních sedadlech vezl partnerku a malého syna, proto musel zabrzdit také.

Na nečekaný manévr stihli zareagovat řidiči tří aut za octavií, kteří strhli řízení a zabránili srážce. Řidič vozu, který jel za nimi jako čtvrtý, však do octavie zezadu narazil rychlostí 105 kilometrů v hodině, protože už nemohl vybočit do strany. Ženě na zadním sedadle náraz zlomil pánev a páteř, její dítě zemřelo po převozu do nemocnice kvůli vážným poraněním hlavy.

Obhajoba tvrdila, že příčinu dopravní nehody se nepodařilo jednoznačně prokázat. U odvolacího soudu navrhovala zproštění viny, anebo překvalifikování na usmrcení z nedbalosti kvůli “nesprávnému řidičskému rozhodnutí”. K. sám řekl, že situaci špatně vyhodnotil a že brzdit začal poté, co do něj auto za ním několikrát “ťuklo”.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články