Ministerstvo pro místní rozvoj se možná přejmenuje. Jaký by mohl mít resort název?

Ministerstvo pro místní rozvoj by se mohlo na ministerstvo veřejného investování přeměnit od roku 2020. Vyžádá si to změnu kompetenčního zákona. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Ke změně kompetenčního zákona se mají ministři sejít na jednání 9. a 10. prosince. “Tam se právě budeme bavit i v kontextu programového prohlášení vlády, zda otevřít kompetenční zákon, a kde spatřujeme priority a u kterých ministerstev,” uvedla Dostálová s tím, že ona otevření debaty o změně zákona podporuje. Podle ní by v budoucnu mělo vzniknout spíše ministerstvo krajů, měst a obcí, aby se vytvořilo jediné mateřské místo pro veřejné investice v ČR.

Ministerstvo by mělo v nejbližší době představit Národní plán investic do roku 2030, který je sestavený z dat od resortů i krajů a obcí a má dát státu představu, kam je třeba investovat bez ohledu na rytmus evropské dotační politiky.

V příštím roce by měla vláda investovat okolo 122 miliard korun, z toho zhruba 80 miliard ze státního rozpočtu a zbytek z evropských dotací. V dalších letech chce investovat mezi 150 a 170 miliardami Kč ročně, z toho 80 až 100 miliard ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK