Nechci být zátěží! Ministr práce Petr Krčál (ČSSD) rezignoval

17. července 2018··Barbora Pisingerová

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) končí kvůli podezření z plagiátorství ve funkci. Novinářům v úterý odpoledne řekl, že nabídl stranickému šéfovi Janu Hamáčkovi svůj odchod, protože nechce zatěžovat sociální demokracii, vládu, ale ani svou rodinu a své zdraví. Hamáček jeho rezignaci přijal a premiéru Andreji Babišovi (ANO) navrhl, aby se novou ministryní stala Jana Maláčová, která na ministerstvu práce dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

Server Seznam Zprávy.cz v pondělí informoval, že v Krčálově bakalářské práci na téma Mládež a volný čas je mnoho stránek textu, který dříve napsal jiný autor. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Krčál řekl, že za normální situace by své pochybení nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. Vzhledem k současné situaci ale nechtěl zatěžovat stranu či kabinet.

Hamáček přijal Krčálovu demisi a jako jeho nástupkyni navrhl Babišovi jmenovat ministryní práce Janu Maláčovou, šéfku odboru rodinné politiky na MPSV.

“Rád bych se vyjádřil ke včerejším informacím v médiích k mé bakalářské práci. Chci říci, že na jejím vypracování jsem strávil mnoho času a připouštím ale, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení. Za standardní politické situace bych je nepovažoval za natolik zásadní, aby ohrozily moje postavení ministra práce a sociálních věcí,” uvedl Krčál na tiskové konferenci.

“Ovšem vzhledem k současné politické situaci a tomu, jakou práci dalo následně sestavení vlády s důvěrou, nechci být zátěží jak pro vládu, tak i pro sociální demokracii,” pokračoval ministr. Dodal, že kromě ČSSD a vlády nechce ohrožovat také svou rodinu a zdraví. “V minulosti jsem prodělal těžké onkologické onemocnění, které bylo spojeno se stresem,” řekl.

Ministr práce proto nabídl Hamáčkovi svou rezignaci. “Později podám i demisi člena vlády,” uvedl. Hamáček poděkoval Krčálovi za jeho rozhodnutí i práci, kterou dosud odvedl. “Jeho rozhodnutí respektuji a přijal jsem jeho nabídku rezignace,” dodal. Babiše o dohodě informoval a sdělil mu, že za ČSSD navrhne do funkce ministryně práce Maláčovou. “Je to odbornice, členka sociální demokracie, na ministerstvu působí, takže nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi,” řekl Hamáček.

Krčál bakalářskou práci obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal Seznam. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server.

Zdroj: ČTK

 

 

 

- další články