Muž (19) ukradl dva autobusy a jezdil s nimi po Brně: Stráví 1,5 roku za mřížemi

15. srpna 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Patnáctiměsíční trest vězení by si měl odpykat devatenáctiletý Miloslav D. za to, že letos v lednu pod vlivem drog ukradl na autobusovém nádraží dva autobusy a jezdil s nimi po Brně i v jeho okolí. Nikdy navíc neměl řidičský průkaz. Krajský soud v Brně ve středu trest doplnil o uložení ochranné ambulantní psychiatrické léčby. Tu ve svém odvolání požadoval státní zástupce.

“Ze znaleckého posudky vyplynulo, že v době přečinu přestal užívat obvyklé léky a jeho psychický stav se zhoršil. Jeho poznávací schopnosti byly navíc sníženy po požití návykových látek,” uvedl předseda senátu Josef Teplý.

Miloslav Dvořák, který nikdy neměl řidičský průkaz, trpí psychickou poruchou, měl by být pod dohledem psychiatra a pravidelně užívat léky. “V té době jsem neměl svého psychiatra, protože jsem ukončil pobyt ve výchovném ústavu a měl jsem k němu jít až týden poté, co mě zavřeli. Léky jsem neužíval, protože jsem měl takovou kombinaci léků, která mě uspávala a nemohl jsem potom vůbec fungovat,” vysvětloval Miloslav D. senátu, proč se neléčil.

Podle znaleckého posudku bez léků nebyl schopen kriticky posoudit svoje chování, což ještě zhoršilo požití drog.

Miloslav Dvořák podle obžaloby na začátku ledna vzal pod vlivem alkoholu, marihuany a extáze klíčky ukryté na předním kole autobusu a zaparkovaný autobus nastartoval a jezdil s ním po Brně, pak ho odstavil v Kučerově na Vyškovsku.

O den později svůj čin zopakoval, tentokrát pod vlivem několika tablet extáze, stejným způsobem ukradl další autobus s nímž jezdil po Brně, autobus pak vrátil na místo a odjel domů. V sedm hodin ráno ale už byl zpět a opět pod vlivem drog odjel s ukradeným autobusem za Brno, kde jej v Křepicích zastavili policisté.

Senát Krajského soudu v Brně při svém dnešním rozhodnutí přihlédl k tomu, že jde už o šesté odsouzení devatenáctiletého Miloslava D. Zatím mu soudy vždy uložily tresty podmíněné nebo veřejně prospěšné práce. Kromě patnáctiměsíčního trestu vězení, který krajský soud potvrdil, musí ještě nahradit škodu 104 tisíc korun České pojišťovně, protože při své druhé jízdě poškodil autobus poté, co zavadil o zábradlí.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články