Na obrovské lodi s koronavirem zemřel třetí člověk

V Japonsku zemřel třetí pacient nakažený novým koronavirem z výletní lodi Diamond Princess. Japonsko registruje 770 nakažených, z nichž většina je z této lodě, jež je od 3. února v karanténě v přístavu Jokohama. O novém údaji nakažených informovala japonská stanice NHK.

Ministr zdravotnictví Kacunobu Kató se dnes omluvil za postup úřadů při propouštění cestujících považovaných za zdravé. Ve středu se z lodi společně s ostatními zdravými lidmi dostala šedesátiletá cestující, která tam strávila 14 dní v karanténě. Po návratu však měla pozitivní testy v prefektuře Točigi.

Kató přiznal, že 23 lidí, kterým bylo ve středu povoleno opustit loď, nebylo od 5. února znovu testováno. Ministerstvo se je snaží nyní kontaktovat pro ověření jejich stavu. “Hluboce se za situaci omlouváme. Přijmeme nezbytná opatření jako dvojí kontroly, abychom předešli zopakování situace,” řekl.

Třetím mrtvým z lodi je podle NHK osmdesátiletý muž, který byl po pozitivním testu hospitalizován.

Na lodi Diamond Princess cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u 634 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět. V sobotu do Británie dorazilo letadlo se 32 pasažéry této lodě, dalších 19 přistálo v Itálii.

Pochyby ohledně účinnosti opatření japonských úřadů proti šíření nemoci však podle agentury AFP vzbudily už dřívější zprávy z Austrálie. Tam se v pátek prokázal koronavirus u dvou lidí evakuovaných z plavidla, kteří přitom v Japonsku prošli na začátku týdne testy, jež vyšly negativní. Další podobný případ je z Izraele, kde byla pozitivně diagnostikována žena navrátivší se z lodi.

Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků.