Na Staroměstském náměstí stojí vánoční strom, rozsvítí se už o víkendu

28. listopadu 2017··Karolína Stránská

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý byl na náměstí vztyčen v noci na dnešek. Strom pochází z Roztok u Křivoklátu, kde rostl 66 let.

Smrk bude dominantou tradičních vánočních trhů a rozsvítí se v sobotu 2. prosince. Loni rozsvícení stromu sledovalo 12.000 lidí.

V Roztokách smrk pokácel dřevorubec v neděli dopoledne, poté byl cestou s náročnými zatáčkami převezen do Nučic u Prahy. Odsud jeho cesta na Staroměstské náměstí započala dnes v jednu hodinu po půlnoci. Přesun byl naplánován tradičně na noční hodiny, kdy je na silnicích klidnější provoz. Cesta byla v pořádku a bez problémů, sdělil dnes ČTK vedoucí přepravy stromu Martin Švestka. “Jediné zdržení jsme měli v Pařížské ulici, kde je na stromech již nainstalována světelná výzdoba, která je dost nízko. Museli jsme ji přizvedávat,” dodal.

Kolem 3:00 byl strom usazen do kotvicí jámy. Pořadatelé trhů zatím neprozradili, jak bude strom ozdoben.

Smrk, který byl vybrán v soutěži ze 23 stromů, rostl na pozemku soukromé firmy a jeho pokácení bylo nutností. Strom už zasahoval do drátů vysokého napětí a jeho kořeny prorůstaly břehem kamenného kanálu.

Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou. V loňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.

Zdroj: ČTK

- další články