Našel se sestřelený ruský pilot, který byl 30 let nezvěstný: Je v pořádku a chce se vrátit domů

Naživu je bývalý sovětský pilot sestřelený za sovětské intervence v Afghánistánu v 80. letech a chce se vrátit domů. Oznámila to ruská armáda. Agentura Ria Novosti napsala, že svaz veteránů z Afghánistánu je připraven muži pomoci.

“Právě byl objeven pilot, jehož stroj byl sestřelen v 80. letech nad Afghánistánem. Je stále naživu,” uvedl velitel ruských parašutistů generál Valerij Vostrotin s tím, že jde o neobvyklý případ.

Zdroj Ria Novosti řekl, že se incident stal v roce 1987 a že muži musí být nyní kolem 60 let. “Možná je v Pákistánu, protože tam byly všechny tábory pro sovětské zajatce,” řekl tento zdroj.

Sovětská armáda z Afghánistánu odešla v roce 1989 a tehdy se pohřešovalo 300 vojáků. Od té doby se podařilo díky úsilí rodin asi 30 z nich najít. Většina se vrátila domů. Podle Vjačeslava Kalinina ze svazu veteránů z Afghánistánu se chce nalezený pilot vrátit a Rusové už s afghánskými úřady jednají, aby potvrdili jeho totožnost a zorganizovali návrat. Kalinin řekl, že je nejenom udivující, že pilot přežil pád letadla, ale i to, že o něm dosud nepronikla žádná informace.

Zdroj: ČTK