AKTUÁLNĚ: Nebezpečná mamba stále na útěku. Možná už je mrtvá

Mamba ovládla Prahu. Nebezpečný had je stále na útěku a jeho majitelka zůstává v umělém spánku v nemocnici. Kolem jejího stavu se začínají rojit spekulace. Chtěla spáchat sebevraždu?

„Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, jsou předmětem dalšího vyšetřování. Nicméně policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena třicetiletá žena s podezřením na uštknutí,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský, jak informoval server Extra.cz. Od začátku vyšetřování se objevily spekulace, že uštknutí bylo dobrovolné. V jedné chovatelské skupině na sociální síti se objevily informace, že se v minulosti pokusila o sebevraždu.

Třicetiletá pacientka, kterou v pondělí večer v pražských Hlubočepích uštkla mamba zelená, je stále v umělém spánku. ČTK to řekl mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Filip Brož. Hada, jehož majitelkou je zřejmě uštknutá žena, se zatím nepodařilo odchytit. Had pravděpodobně zůstal v domě, policie jeho obyvatele evakuovala.

Smrtelně jedovatá mamba zelená, která unikla v úterý večer v pražských Hlupočepích v ulici V Bokách I, se do nástrah nechytila. ČTK to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Kriminalisté se specialisty na odchyt hadů pokračují v pátrání, podle nich je had stále v domě, dodal.

Jak však uvádí server iDNES.cz, herpetolog na místě hledání sdělil, že had je s velkou pravděpodobností ukrytý v bytě a je 90procentní šance, že je již mrtvý.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený. Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zůstává stav ženy, které bylo podáno antisérum, vážný. “Musíme počkat další dny, abychom věděli, jak to pokračuje,” uvedl.

Mamba zelená je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.