Nejoblíbenější česká jména jsou letos Jan a Eliška. Narodili se také Bonifác, Zlatan nebo Angelika

Nejoblíbenější jména, která rodiče dávali svým dětem narozeným letos v lednu, jsou Jan a Eliška. Na dalších místech se umístila chlapecká jména Jakub a Matyáš a z dívčích jmen obsadila druhou a třetí příčku Tereza a Anna. Uvedli to zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) na dnešní tiskové konferenci. Jména udělovaná v lednu sledují statistici od roku 1999.

Jména Jan a Jakub se na prvních příčkách statistiky objevují pravidelně, naopak Matyáš na třetím místě je novinkou. Nahradil jméno Tomáš, které se na tomto místě drželo od roku 1999 a v lednu 2017 klesl až na sedmou příčku. Čtvrté místo v četnosti patří jménu Filip a páté jménu Adam.

V dívčích jménech vede Eliška už od ledna 2015, i předtím se objevovala mezi nejčastějšími jmény. Předtím bylo nejoblíbenějším dívčím jménem Tereza a v roce 2014 Anna, která je nyní na třetí příčce. Po ní následuje Adéla a na pátém místě Viktorie, což je takto vysoko v žebříčku vůbec poprvé. Velmi často se také objevuje dívčí jméno Ema nebo Emma. “Pokud bychom tato dvě jména dali dohromady, skončily by na druhém místě,” řekl Tomáš Chrámecký z ČSÚ. Dodal ale, že statistici počítají každou variantu zvlášť.

Statistici zaznamenali v lednu také několik neobvyklých jmen. Narodili se například chlapci, které rodiče pojmenovali Bonifác, Bruno, César nebo Zlatan. Děvčata zase získala jména jako Angelika, Scarlett nebo třeba Frída.

Chrástecký zmínil, že dříve oblíbená tradiční jména jsou na ústupu. “Nejhůř letošní ročník dopadl pro Václava, který z první dvacítky vypadl,” řekl. Marie se propadla na 20. místo, o rok dříve byla desátá.

Z hlášení také vyplývá, jaká byla nejčastější jména rodičů. Jméno Jan vedlo i mezi otci, naopak u matek byla nejčastější Lucie. “Při porovnání žebříčků jmen rodičů a jejich dětí je vidět, že dědění jmen je výsadou mužů. Jan, Jakub, Lukáš a Tomáš jsou v top 10 u chlapců i otců,” uvedl Chrámecký. U matek a dcer to neplatí. Zděděné jméno má 15,3 procenta synů a jen čtyři procenta dcer.

Jména dětí narozených v lednu sleduje ČSÚ od roku 1999, s výjimkou roku 2013, kde výsledky chybí. Výsledky statistici prezentovali před Evropským dnem statistiky, který připadá na pátek 20. října.

Zdroj: ČTK