Největší jedlík na jihočeském Borůvkobraní snědl 25 knedlíků

15. července 2018··Lukáš Vaněk

V jihočeských Borovanech v neděli největší jedlík za půl hodiny snědl 25 kynutých knedlíků politých borůvkovou omáčkou - žahourem. Je to stejně jako loni. O titul krále borůvkových knedlíků se na festivalu Borůvkobraní utkalo 40 soutěžících, zvítězil Josef Voharčík ze Žirovnice na Pelhřimovsku. Akci s rozpočtem kolem dvou milionů korun za dva dny navštívilo asi 15 000 lidí. ČTK to v neděli řekla hlavní organizátorka Magdalena Hluštíková.

Rekord soutěže nepadl, zatím nejlepší výsledek z roku 2010 představuje 33 knedlíků. To byly ale knedlíky menší. “V době, kdy byl rekord, tak pan Vícha, který se účastní soutěže každý rok, jich snědl 32 a teď sní vždycky kolem dvaceti,” řekla Hluštíková.

Loňský vítěz Luboš David letos skončil druhý s počtem 23 knedlíků. Mezi ženami vyhrála Hana Kubová z Trhových Svinů na Českobudějovicku, snědla 12 knedlíků. Kuchařky pro soutěž připravily 2000 knedlíků, snědlo se 435 kusů. Dohromady se na Borůvkobraní zkonzumuje 9000 knedlíků.

Na koláče a knedlíky padla asi tuna a půl borůvek, kromě toho se prodaly asi čtyři tuny čerstvých borůvek. “Úroda byla letos dobrá, ale borůvky byly mnohem dřív než v minulých letech. Docházely, ale koláče, žahoury, to se dá všechno udělat z mražených borůvek. Hlavní je, aby byly borůvky na prodej,” řekla organizátorka.

Na Borůvkobraní se podílejí od jeho začátku v roce 2006 dva spolky: Boženy – borovanské ženy, asi 60 žen, jež letos napekly rekordních 270 koláčů, loni pekly 200 plechů. Osm žen z Klubu tradic peče podle tradičních receptů, třeba natahovačky, těsto, které vytahují a smaží jako vdolky.

Letos bylo na akci 140 stánkařů, víc než dříve. “Hodně stánkařů mi říká, že měli vyšší tržby než loni a že to bylo tím, že bylo po výplatě,” řekla Hluštíková. Větší zájem byl i o sazenice borůvek: letos se všech 500 prodalo první den, loni jich bylo 380 a vystačily až do druhého dne.

Akce v klášterním areálu v sobotu přilákala 10.500 lidí, loni v sobotu jich bylo 12.000. “Dnes se mi zdá, že je tu víc lidí než minulý rok v neděli. Kdyby se návštěvnost ustálila na 15.000, byli bychom šťastní. Loni bylo 18.000 lidí a už to bylo neúnosné v tom, že jsou lidé nespokojení, nestačí kapacita kláštera, záchody, občerstvení,” řekla Hluštíková. Město Borovany má 4100 obyvatel, kvůli akci zřizuje několik záchytných parkovišť, která jsou zdarma.

Borůvkobraní nabízí i mistrovství světa v chytání borůvek do úst, borůvkový souboj kuchařů, jarmark, řemesla, hudbu a divadlo. Novinkou je borůvkový betlém, kdy Josef má hůl, na níž jsou vyřezané borůvky, a anděl je ozdobený borůvkami. Přibudou ještě Marie a Ježíšek. Program je třetím rokem rozšířen do spodní zahrady, kde je určen dětem. Pořadatelé si díky krokoměrům letos změřili, že za den každý ujde průměrně 21 kilometrů.

Zdroj: ČTK

- další články