Nic si nepamatuji, tvrdil u soudu Afričan obžalovaný ze znásilnění školačky u Lukavce

17. října 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

U Okresního soudu v Litoměřicích začalo 17. října 2019 hlavní líčení v případu cizince, který podle policie znásilnil letos v červnu nezletilou dívku u Litoměřic. Obžalovaný třicetiletý Libyjec Abdalláh Ibráhím Diallo u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk. Do ČR přijel z Německa, kde byl třikrát trestán, a v roce 2017 mu tam byl zamítnut azyl. Foto: ČTK foto / Ondřej Hájek

Afričan obžalovaný ze znásilnění nezletilé u Litoměřic ve čtvrtek u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk. Do České republiky přicestoval muž narozený v Libyi z Německa. Za znásilnění mu hrozí od dvou do deseti let vězení. Soudní proces bude pokračovat na konci listopadu.

Třicetiletý Abdalláh Ibráhím Diallo neúspěšně žádal o azyl v Německu, kde byl několikrát trestán. Státní zástupkyně Věra Šípalová v obžalobě uvedla, že 18. června po poledni na silnici u obce Lukavec muž zezadu uchopil za rameno nezletilou, povalil ji do trávy, líbal ji. Přesto, že se dívka bránila, vykonal na ni nechráněnou soulož a při odchodu jí odcizil mobilní telefon. Dívce bylo v době činu 15 let.

Obžalobu dostal Diallo ve francouzštině, v tomto jazyce také vypovídal. Řekl, že si myslel, že jede vlakem do Francie. Když vystoupil z vlaku, nevěděl prý, kde je. U vlaku spadl dívce telefon a on ho sebral a chtěl jí ho podle svých slov dát. “Ona na to reagovala špatně, jako kdybych byl nějaký zloděj,” řekl. Uvedl, že ho dívka napadla a on se chtěl bránit. Snažil se jí prý vysvětlit, že hledá místo, kde se nají.

Nevím, zda jsem s ní měl sex

Na dotaz soudkyně, jak si vysvětluje, že na těle dívky byly nalezeny jeho sperma a sliny, řekl, že se k tomu nechce vyjádřit, že byl v šoku, neví, zda měl s dívkou sex a nepamatuje se, co se stalo.

Ve výpovědi obžalovaného shledala soudkyně rozpory. Na dotaz, proč nevypovídal po svém zadržení, uvedl, že se necítil dobře, byl traumatizován. Opakoval, že si pohlavní styk nepamatuje, neví, jak se to stalo, ale pokud ho dívka obviňuje ze znásilnění a jsou důkazy, tak s tím souhlasí.

Pomohl náhodný řidič

Děvče u silnice naložil do auta muž se dvěma spolujezdci. “Potkali jsme dívku na vedlejší silnici, vyběhla ze škarpy, z pole, byla celá od trávy, od krve, mávala na nás rukou, držela v ruce sukni a prosila o pomoc. Řekla nám, že byla znásilněna a ukázala na muže, který šel po silnici,” uvedl řidič vozu.

Muže dojeli a ptali se, zda dívku znásilnil. Odpověděl, že nikoliv. Po oznámení na policii sledovali muže, který se postupně vzdaloval. Jeden ze spolujezdců jej následoval. “Dívka byla vyděšená,” poznamenal řidič. Podle jednoho ze svědků dívka prosila o antikoncepci.

Vězení za vyhrožování

Z informací, které poskytla litoměřickému soudu saská policie, vyplývá, že v roce 2017 byl Libyjci, jenž tvrdí, že je občanem Mali, azyl zamítnut. Do Česka se dostal na základě volného pohybu osob po unii krátce poté, co byl propuštěn v Německu z vězení, v němž strávil 46 dní za jízdu na černo a za vyhrožování pracovnici sociálního úřadu. Německé ministerstvo vnitra odmítlo dřívější spekulace, že Afričan byl do České republiky vyhoštěn. Obviněný byl v Německu třikrát trestán.

Líčení u soudu bude pokračovat na konci listopadu. “Podávala jsem určité návrhy, které reagují na to, co říkal pan obžalovaný ve své výpovědi,” řekla státní zástupkyně. “Překvapilo mě, že obžalovaný vypovídal, je to novinka oproti přípravnému řízení, soud teď musí reagovat na jeho výpověď, soudní řízení se tak protáhne,” uvedla Šípalová.

Zprávy - další články