NOVÁ STUDIE: Mladí lidé odkládají své závazky. Ale ne z pohodlnosti, tvrdí čeští vědci

24. února 2017·Zprávy·Redakce

shutterstock

Mladí lidé v dnešní době odkládají své závazky více než dřívější generace, ale nedělají to z pohodlnosti. Většina z nich se chce chovat zodpovědně, často však vybírají z velkého množství možností a mají menší jistotu, jak se jejich život bude vyvíjet. Vyplynulo to z dlouhodobého výzkumu s názvem Cesty do dospělosti, který dnes představili jeho autoři z Masarykovy univerzity v Brně.

Studie, na které autoři pracovali pět let, se zúčastnilo téměř 1600 mladých lidí, převážně vysokoškoláků, z generace, pro niž se vžil výraz nedospělí dospělí. V době zahájení průzkumu jim bylo mezi 18 a 25 lety, v době jeho skončení ti nejstarší dosáhli 29 let. Tři čtvrtiny dotazovaných se v průzkumu označilo za něco mezi dospívajícími a dospělými. Pouze pětina se cítila jako dospělá.

Průzkum podle jeho autorů ukázal, že tvrzení o nezodpovědnosti a pohodlnosti dnešní mladé generace jsou často předsudky. “Když má člověk mnoho možností a svobodu rozhodování, cesta k vlastní nezávislosti je mnohdy složitější. Má zároveň méně jistot, více nejasností a obtížněji se pak dělají zejména dlouhodobější rozhodnutí,” uvedl jeden z autorů výzkumu Petr Macek. Mezi 20. a 30. rokem života dříve žila většina lidí už v manželství a měla děti. Dnes jde většinou o část života, kdy hlavně vysokoškoláci k těmto velkým závazkům teprve pozvolna směřují. Ocitli se totiž v situaci, kdy jsou prvními, kdo má téměř neomezené možnosti, postrádají vzory, podle kterých by se mohli rozhodovat, vysvětlil Macek.

Průzkum ukázal, že respondenti jsou se svým životem většinou spokojeni, ale mají i řadu obav. Například řeší, zda zvládnout vystudovat vysokou školu, najít dobrou práci nebo životního partnera a být dobrými rodiči. Často také pociťují velký tlak na kvalitu svého výkonu. Jejich hodnoty jsou tradiční. Téměř dvě třetiny žen a polovina mužů chce mít stálého partnera a třetina žen a skoro čtvrtina mužů v tomto věku už myslí na založení rodiny. Očekávají to ale v pozdějším věku než předchozí generace.

Počet lidí, kteří bydlí s rodiči, poklesl během dvou let průzkumu o 10 procent a více než dvojnásobně narostl počet těch, kteří se v bydlení zcela osamostatnili. V závěru studie jich bylo 36 procent. S rodiči žije asi polovina mladých Čechů, téměř polovina dotázaných přitom odpověděla, že bydlet s rodiči není dobré. Spoluautorka průzkumu Lenka Laconová řekla, že často nemají peníze na to, aby si založili vlastní domácnost.

V trvalém vztahu žilo podle průzkumu až 74 procent mladých lidí. Jen malá část se přihlásila k nahodilým známostem, krátkodobým vztahům a přátelství se sexem. Mladí lidé mají podle studie velké nároky, což se projevuje i ve výběru partnera či partnerky. Autoři výzkumu tím vysvětlují častý jev, kdy mají dospívající i několik vážnějších vztahů za sebou, které jsou ale schopni ukončit, pokud partnerství přestane naplňovat jejich představy.

Jednou z typických charakteristik této generace je podle studie také její snaha o získání kvalifikovaných profesních zkušeností během studia. Polovina oslovených kombinovala studium a práci a čím dál více jich hledalo přivýdělek v oborech, ve kterých by se chtěli uplatnit i po dostudování.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články