Novináři pochybují o nezávislém vyšetřování Kuciakovy vraždy

Zhruba tři stovky novinářů a zástupců medií na Slovensku vyjádřily v otevřeném dopisu pochybnosti nad nezávislostí vyšetřování únorové vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dopis zveřejnili žurnalisté dnes, půl roku po dvojnásobné vraždě, která vyvolala v zemi politickou krizi, mohutné demonstrace a vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

“Stále nevíme, kdo je zabil a proč to udělal. Stále máme pochybnost, zda je vyšetřování skutečně nezávislé. Vzhledem k tomu, že po vraždě zásadní změny v policii a prokuratuře nenastaly, velkou důvěru ve skutečné vyšetřování mít ani nemůžeme,” napsali novináři. Dodali, že vražda kolegy jimi otřásla, ale nezastrašila je.

Novináři v otevřeném dopisu také uvedli, že vládní politici se po vraždě nezměnili, jejich slovník vůči novinářům se stal ještě hrubší a že samotnou vraždu a reakci veřejnosti spojují s konspiracemi.

Kuciak se při své práci věnoval například aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky expremiéra Fica.

Psal rovněž o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Policie dříve jako nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře a jeho snoubenky označila investigativní práci reportéra.

Po březnové Ficově demisi se tříčlenná koalice dohodla na vytvoření nové vlády. Premiérem se stal místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini a v jeho vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu. Po tlaku veřejnosti rezignoval z čela policie Tibor Gašpar, který se stal poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové. Bývalý policejní prezident Gašpar by podle slovenského ministerstva vnitra měl radit i českému ministrovi vnitra.

Zdroj: ČTK