Nový rekord maratonu! Kipchoge ho v Berlíně překonal o více než minutu

16. září 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Zdroj: Twitter / Eliud Kipchoge

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge vyhrál Berlínský maraton ve výrazně vylepšeném světovém rekordu 2:01:39. Třiatřicetiletý olympijský vítěz překonal o 1:18 minuty dosavadní historické maximum krajana Dennise Kimetta, jenž ho zaběhl v roce 2014 také na rychlé rovinaté trati v německé metropoli.

“Byl jsem perfektně připravený, prostě jsem běžel. A teď jsem nesmírně vděčný a šťastný,” uvedl Kipchoge. Na stupních vítězů ho doplnili další Keňané Amos Kipruto (2:06:23) a bývalý světový rekordman Wilson Kipsang (2:06:48). Závod žen vyhrála jejich krajanka Gladys Cheronová v traťovém rekordu 2:18:11.

Za slunného a teplého počasí Kipchoge dosáhl na jeden z posledních velkých úspěchů, který mu v bohaté sbírce chyběl. Vedle maratonského zlata z OH v Riu de Janeiro už v minulosti získal titul mistra světa v běhu na 5000 m a vyhrál velké maratony v Londýně a Chicagu. V Berlíně triumfoval potřetí a obhájil loňské vítězství.

Za pomoci tří vodičů v neděli rozjel Kipchoge ďábelské tempo a bylo jasné, že jeho soupeřem bude pouze časomíra. Půlmaratonskou vzdálenost zvládl za 1:01:06 a byl o 39 sekund rychlejší než Kimetto při rekordním běhu. Keňana nerozhodilo ani to, když po 25 kilometrech odpadl poslední z vodičů a on zůstal na boj s časem sám.

“Bylo to tvrdé. Běžel jsem si vlastní závod, ale věřil jsem svému kouči a svému plánu. Jsem nadšený, že jsem konečně do třetice v Berlíně rekord překonal,”připomněl Kipchoge své předchozí nezdařené útoky na Kimettův čas. V roce 2015 ho zbrzdily problémy s botami, loni zase vítr a déšť.

Vedle startovného si Kipchoge díky dnešnímu výkonu vydělal v Berlíně celkem 120 tisíc eur (přes tři miliony korun) – 50.000 za světový rekord, 40.000 za vítězství a 30.000 bonus za čas pod 2:04 hodiny.

Kipchoge byl už před dnešním závodem držitelem nejlepšího maratonského času historie, který zaběhl ve speciálním projektu firmy Nike loni v květnu na autodromu v Monze. Jeho výkon 2:00:25 však kvůli nestandardním podmínkám jako světový rekord nemohl být uznán, mimo jiné proto, že měl v každém okruhu nového čerstvého vodiče.