Obleva ani volební sobota lyžaře neodradily, do hor jich přijely tisíce

Tuzemské lyžařské areály mají za sebou další poměrně vydařený víkend, i když počasí nabídlo spíš mlhu a zataženou oblohu a obleva v minulém týdnu připravila hory o část sněhu. Tisíce lidí přijely na sjezdovky do Krkonoš, Jeseníků, Krušných hor i na Šumavu. Pro běžkaře jsou stále upraveny desítky kilometrů stop. Lyžování se museli vzdát návštěvníci Beskyd, řada jich sem ale o víkendu vyrazila na pěší túry.

Zasněžování umožnilo zprovoznit většinu sjezdových tratí v Krkonoších a Orlických horách. Například SkiResort Černá hora – Pec nabízí zhruba 37 kilometrů sjezdovek, v sobotu i v neděli měl každý den víc než 9000 návštěvníků. Ve Špindlerově Mlýně je otevřeno asi 24 kilometrů sjezdovek se 40 až 75 centimetry sněhu. “Návštěvnost se v sobotu vyšplhala k 8000 lyžařů, dnes jsme na zhruba 4500,” řekl ČTK marketingový a obchodní ředitel areálu René Hroneš. Všechny sjezdové tratě jsou otevřené také v Říčkách v Orlických horách.

Mrazivá noc na neděli, ve které mohli vlekaři opět spustit výrobu umělého sněhu, vylepšila i podmínky v Jizerských horách. “Sobota byla o něco lepší, ale celkově byla návštěva dobrá,” řekl ČTK Pavel Bažant, ředitel společnosti SKI Bižu, která provozuje střediska Bedřichov, Severák a Tanvaldský Špičák. Ve sportovním areálu Ještěd v Liberci hodnotí víkend jako průměrný.

Na Šumavě někde snižovala návštěvnost volební sobota. “Za víkend k nám dorazilo přibližně 3000 návštěvníků. Není to úplně špatná bilance, ale pamatujeme i lepší statistiku,” řekl ČTK Vojen Smíšek ze Skiareálu Lipno. Stejně jako zde se vrátili k zasněžování také na Zadově. Dostatek sněhu je ve středisku na rakouské straně Šumavy Hochfichtu s více než 20 kilometry upravených sjezdovek. Průměrný byl počet lyžařů na svazích areálu Ski&Bike Špičák, uvedl jeho provozní ředitel Vladimír Kasík.

V Krušných horách je kompletně v provozu například Klínovec, kde leží na více než 12 kilometrech sjezdovek 50 až 100 centimetrů sněhu. Také v Jeseníkách byly o víkendu především v neděli sjezdovky plné lyžařů. Dostatek sněhu je zde ve výše položených areálech, třeba na Červenohorském sedle ho leží mezi 70 a 80 centimetry. Dostatečnou pokrývku mají také výše položená střediska vybavená sněžnými děly ve Zlínském kraji.

Stovky lyžařů dorazily na Vysočině do areálu Šacberk i na Harusův kopec u Nového Města na Moravě. Lehce nadprůměrnou návštěvnost hlásí za víkend největší středočeský zimní areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, naopak středisko v Chotouni u Prahy muselo kvůli oblevě počátkem týdne sjezdovku uzavřít.

Pro běžkaře jsou upravené desítky kilometrů stop v Jizerských horách a Krkonoších. Na Šumavě už někde sníh chybí a běžkaři musejí počítat s tím, že stopy mohou být zledovatělé a místy s vydřenými částmi. Do stopy se mohou lidé vydat také do vyšších poloh Krušných hor a Jeseníků, kde Horská služba v pátek snížila stupeň lavinového nebezpečí z druhého na první. Přemrzlý sníh způsobil, že Horská služba v Krušných Horách zasahovala až u dvojnásobku úrazů oproti jinému běžnému víkendu. Na Vysočině sníh pro běžecké lyžování zatím chybí.

Zdroj: ČTK