Od června bude možné přihlásit auto na kterémkoliv úřadu

24. května 2017·Zprávy·Redakce

Od června budou moci motoristé přihlašovat auta na kterémkoliv úřadu obcí s rozšířenou působností. Počítá s tím novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která začíná platit. Její součástí je povinnost autoservisů oznámit majiteli při zásadních zásazích do vozu, například při odstranění filtru pevných částic, že tím vozidlo ztrácí způsobilost provozu. Na dnešním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Povinnost informovat je důležitá proto, že v minulosti se při odhalení podobných změn majitel vozidla často odvolával na to, že je udělali v servisu bez jeho vědomí. “Teď bude existovat dokument o tom, že klient věděl, že jeho vozidlo ztrácí technickou způsobilost,” uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Servisy mohou být postiženy až půlmilionovou pokutou za to, že klienty o změnách odporujících řádnému používání vozidla dostatečně neinformovaly. Naopak motoristé mohou za nepovolené úpravy, jako jsou úprava brzdového systému za sportovní provedení, montáž sportovních ochranných rámů, aerodynamických křídel či zabarvení skel, dostat pokutu až 50.000 korun. V některých případech pak mohou být postiženi i dvojnásobnou částkou, uvedlo ministerstvo dopravy.

Další změnou je povinnost fotograficky dokumentovat testy vozidel ve stanicích měření emisí. Podobně se už fotí vozidla při STK, fotografie pak slouží jako důkaz, že vozidlo bylo skutečně fyzicky přítomno na zkušební lince, uvedl Ťok. Stejná povinnost začne od začátku prosince platit i pro emisní měřicí stanice.

Další ulehčení má motoristům přinést interaktivní mapa zobrazující všechny úřady, kde je možné registraci vozidel uskutečnit. Je k dispozici na internetových stránkách ministerstva dopravy a lidé na ní budou moci najít nejbližší pracoviště včetně kontaktu a provozní doby a budou se jejím prostřednictvím moci na konkrétním úřadě rezervovat návštěvu.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články