Opozice kritizuje Vondráčka za večírek ve Sněmovně. Jedinou možností je prý rezignace

7. března 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Opoziční poslanci kritizují předsedu dolní komory a místopředsedu hnutí ANO Radka Vondráčka kvůli večírku v Poslanecké sněmovně, o kterém dnes informoval server Seznam Zprávy. Vondráček v roce 2017 na předsednickém pultu hrál na kytaru a zpíval. Podle Miroslavy Němcové (ODS) je jedinou možnou reakcí Vondráčkova rezignace, na tiskové konferenci jej ke stejnému kroku vyzval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Vondráček na svém facebooku reagoval, že jednací sál se v té době rekonstruoval a byl mimo provoz.

Vondráček serveru Seznam Zprávy řekl, že to sálu prospělo a že by rád v budoucnu nějaké hudební vystoupení zopakoval. Nepovažuje to za zneuctění Parlamentu, naopak se po zhlédnutí fotografií k události hrdě přihlásil. Na večírku, který se podle Vondráčka konal v říjnu 2017, zahrál tři písně společně s poslancem Miloslavem Janulíkem (ANO).

“S kolegou jsme kdysi – to jsem ještě nebyl předseda (Sněmovny) – využili toho, že jednací sál byl před volbami během totální rekonstrukce mimo běžný provoz, koberce vytrhané, lavice před lakováním,”napsal Vondráček na facebooku. “Ani Sněmovna z nás tu Moravu zkrátka nedostane,” doplnil.

Děkuji redaktorům za hezkou vzpomínku, i když jejich příběh o večírku ve sněmovní restauraci je smyšlený. S kolegou jsme…

Zveřejnil(a) Radek Vondráček dne Čtvrtek 7. března 2019

Podle premiéra Babiše to byla klukovina, kterou ale považuje za nevhodnou. S Vondráčkem mluvil a předpokládá, že se omluví. “Samozřejmě to nevypadá dobře. Asi toho teď lituje, si myslím,” řekl Babiš. “Myslím, že by se měl omluvit, vysvětlit to,”doplnil. Nejde ale podle něj o něco zásadního, co by ovlivnilo život občanů. K výzvám opozice k rezignaci uvedl, že “opozice nemá co dělat, tak vždycky něco žádá.”

“Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země,” napsala v tiskovém vyjádření Němcová.

“Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy Sněmovny na svou funkci,”doplnila.

Vondráčka k odstoupení vyzval také předseda TOP 09 Pospíšil. “Poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím. Jako politik se stydím a za tyhle nechutné papaláše se omlouvám,” napsal.

Na tiskové konferenci poznamenal, že by Vondráček měl vyvodit politické důsledky a odstoupit. Jeho chování je podle Pospíšila mimořádně nedůstojné. TOP 09 bude podle předsedy s dalšími stranami navrhovat, aby se Sněmovna kauze mimořádně věnovala.

Pospíšilova stranická kolegyně Markéta Pekarová Adamová na twitteru k události napsala, že by byla ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení.“U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální,” dodala. Novinářům později řekla, že by se k situaci mělo postavit čelem hnutí ANO, když Vondráček nedokáže vyvodit osobní odpovědnost.

“Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. ‘My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.’ Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?” uvedl na twitteru první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek na twitteru poznamenal: “Takto se chovali bolševici po dobytí Zimního paláce.”

Zprávy - další články