Otevírací doba na Silvestra a Nový rok: Kdy obchody zavřou? PŘEHLED

Letos poprvé se nás dotkl nový zákon o otevírací době velkých obchodů v době svátků. Naposledy máme z sebou dva a půl dne zavřených obchodů během Štědrého dne a obou svátků vánočních. Jak to bude na Silvestra a Nový rok?

Podle legislativy, která začala platit v říjnu, musím mít obchody zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Na Nový rok však bylo ve většině obchodů zavřeno i v předchozích letech, takže tím se  novou legislativou nic nemění.

Otevírací dobu na Silvestra ale zákon nijak neupravuje, nejde o státní svátek, a je na každém konkrétním obchodníkovi, respektive řetězci, kdy zavře. Zpravidla je však v tento den otevírací doba omezená. Obchodní centra mají otevřeno maximálně do 18 hodin. Některé ale zavírají už ve 14 hodin.

U supermarketů je situace následující:

Tesco bude na Silvestra zavírat v 17:00, Kaufland v 18:00, Billa v 17:00, Albert v 19:00, Globus v 17:00 nebo 18:00, Lidl v 17:00, Penny Market v 17:00.

Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.