Piráty opouští jejich jediná europoslankyně, Němka Julia Redaová

28. března 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Julia Reda. FOTO: ČTK

Jediná pirátská europoslankyně, Julia Redaová z Pirátské strany Německa, ohlásila odchod ze strany a vyzvala občany, aby piráty nevolili. Zdůvodnila to tím, že v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu kandiduje i kolega viněný ze sexuálního obtěžování. Politička patřila mezi nejznámější odpůrce kontroverzní reformy autorského práva na internetu, schválené Evropským parlamentem tento týden.

Redaová své překvapivé prohlášení učinila prostřednictvím videa umístěného na Twitteru jen několik týdnů před evropskými volbami. Svůj krok zdůvodnila skutečností, že v květnových volbách kandiduje i bývalý šéf její kanceláře Gilles Bordelais, kterého několik žen viní ze sexuálního obtěžování v Evropském parlamentu.

“Nebudu v evropských volbách volit Piráty,”řekla Redaová. “Opravdu jsem dnes vystoupila z Pirátské strany,” dodala ve čtvrtek. Bordelais podle ní v Evropském parlamentu “dotíral” na několik žen a příslušné oddělení v Evropském parlamentu zjistilo, že “aspekty jeho chování představují sexuální obtěžování”.

Bordelais jde do voleb 26. května z druhého místa kandidátky Pirátské strany Německa, ale na webových stránkách seznamujících s kandidáty pouze u jeho jména chybí fotografie i jakékoli další podrobnosti k jeho osobě.

Bordelais se v únoru původně své kandidatury vzdal “z osobních důvodů”. Strana ale tvrdí, že poté bez jejího vědomí předložil volební komisi všechny potřebné podklady, aby mohl kandidovat. Strana se cítí oklamána, ale údajně už nemá dostatečně silný argument pro jeho vyškrtnutí z kandidátky.

“Někdo takový nesmí být zvolen,”vybízí Redaová. Každý hlas pro piráty může být podle ní tím, který Bordelaise dostane do Evropského parlamentu. “Volte stranu, která se zasazovala proti filtrům pro nahrávání dat. Ale nevolte Pirátskou stranu,”vyzvala 32letá Němka, která po úterním schválením unijní směrnice o copyrightu na Twitteru psala o “temném dni pro svobodu internetu”.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články