Policie chystá rozsáhlé kontroly kvůli nalévání alkoholu dětem

Rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech, restauracích a hernách, se po celé republice uskuteční od konce srpna do konce letošního roku. Uskuteční se minimálně tři kontrolní kola, uvedli na tiskové konferenci policie a zástupci dalších úřadů. Podobné kontroly provádějí již čtvrtým rokem po sobě. Loni policisté odhalili 152 dětí pod vlivem alkoholu, v roce 2016 jich bylo o 243 více. V roce 2015 bylo odhaleno 660 opilých dětí a mladistvých.

“Chci zdůraznit, že tyto akce jsou preventivní,” řekl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Opatření organizuje policie spolu s Úřadem vlády, pracovníky obchodní inspekce, hygieniky, celníky a hasiči. Hlavním cílem bude podle Vondráška zjistit, jestli se dodržují zákazy prodeje alkoholu či tabáku dětem nebo jestli v provozovnách nemají přístup k hazardu.

“I přesto, že jsou akce vždy oznámeny předem, jsou stále v provozovnách nacházeni mladiství pod vlivem alkoholu, a to řádově ve stovkách,” uvedla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Připomněla, že riziko závislosti na alkoholu je téměř u milionu Čechů, 600.000 z nich konzumuje alkohol v denně a ve větším množství. “Průměrný věk první zkušenosti s opilostí v dětském věku je 12 let,” upozornila Vedralová. Podle ní je Česká republika stále na nejvyšších příčkách, co se týká prodeje alkoholu.

Na to, zda se děti nevyskytují v prostoru heren a kasin budou kromě policie dohlížet i celníci, hasiči se zaměří mimo jiné na to, zda jsou v objektech dodržovány předpisy o požární ochraně.

Policie spolu s akcí připravuje takzvané live chaty pro provozovatele restauračních zařízení. Ti budou moci na facebookovém účtu policie klást otázky, které se týkají zákonné úpravy podávání alkoholu. “Aby se mohli zeptat, kde je hranice mezi tím zákonným a protiprávním,” vysvětlil Vondrášek.

K preventivní kontrolní akci přistoupila policie a vláda na základě dlouhodobých výzkumů, které poukazují na vysokou toleranci české společnosti k pití, kouření a hazardního hraní dětí.