Policie řeší další případ dotace pro Agrofert

24. září 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Sídlo společnosti Agrofert

Policie a státní zastupitelství v Hradci Králové by se mělo zabývat dalším případem podezřelé dotace pro holding ze svěřenského fondu českého premiéra Andreje Babiše, uvedl v úterý server Neovlivní.cz. Tentokrát má jít o dotaci pro společnost Synthesia, píše server. Zástupci hradecké krajské policie a státního krajského zastupitelství to na dotaz ČTK nepotvrdili. Podle Neovlivni.cz to vyplývá z informací, které získala redakce z justice. V úterý měla ta samá informace zaznít na jednání senátní komise pro objasnění střetu zájmů premiéra Babiše.

Předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS) dnes v souvislosti s vyžádáním dokumentů k nespecifikovaným projektům od ministerstev uvedl, že obdržela zatím jeden projekt. “U toho jsme se překvapivě dozvěděli, že tam bylo podáno trestní oznámení a že byl předčasně ukončen,” řekl novinářům Nytra.

Podle Neovlivni.cz informaci komisi písemně poskytla náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí pro evropské fondy Martina Štěpánková. Uvedla, že na příjemce Synthesia bylo v červnu tohoto roku podáno trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení pro podezření ze spáchání zločinu dotačního podvodu, píše server.

“Do této chvíle nemám informace, že bychom se tímto případem zabývali,” řekla v úterý odpoledne ČTK mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Podobně na přímý dotaz ČTK odpověděl také Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové.

Na případ podle Neovlivni.cz upozornila v jednom ze svých auditů Evropská komise. Projekt byl nakonec kvůli podezřením zastaven a firma dotaci nečerpala.

Mělo jít údajně zhruba o totéž jako v kauze Čapí hnízdo. Synthesia jako velký podnik by neměla na dotaci nárok. Angažováním malého zámečnictví se její šance zvýšily a firma dotaci díky tomu získala. Poté, co na případ upozornila Evropská komise, bylo proplacení dotace zastaveno a padlo trestní oznámení pro podezření z dotačního podvodu. Právě proto, že v žádosti byly uvedeny nepravdivé údaje, uvedl server Neovlivni.cz.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články