Rakouská policie dopadla Afghánce, který vraždil na českých hranicích

15. října 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Policie pátrala po třiatřicetiletém Afghánci (na snímku), který 14. října 2019 v hornorakouské obci Wullowitz u českých hranic v místní ubytovně pro žadatele o azyl pobodal jejího zaměstnance. Následně zabil řidiče a jeho vozem ujel. Zda Afghánec uprchl do Česka, nebo do rakouského vnitrozemí, nebylo jasné.

Jednoho mrtvého a jednoho těžce zraněného si v pondělí vyžádal incident v hornorakouské obci Wullowitz u českých hranic. Třiatřicetiletý Afghánec v místní ubytovně pro žadatele o azyl pobodal jejího zaměstnance. Následně nedaleko podle agentury APA zabil dalšího muže a jeho vozem ujel.

Hornorakouská obec Wullowitz leží na hranici s Českem, asi dva kilometry od Dolního Dvořiště, proto nebylo vyloučeno, že Afghánec uprchl do Česka, a na pátrání se podílela česká policie. Rakouská policie ale v noci oznámila, že hledaný muž byl zadržen u Lince.

“Právě byl zadržen v okolí Lince!” napsala bez bližších podrobností pozdě večer na Twitteru hornorakouská policie.

Rakouská policie v příhraničí nejprve vyhlásila rozsáhlé pátrání, do kterého se zapojily vrtulníky, a Rakušané požádali o pomoc českou policii.

“Na základě této žádosti byl posílen výkon služby v příhraničních oblastech. Zároveň byla prostřednictvím našeho systému tato informace předána všem hlídkám. Do akce byl nasazen i vrtulník,” řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová. Česká policie během pátrání neměla informace o tom, zda se Afghánec dostal do Česka.

Český ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru vpodvečer uvedl, že “byla přijata veškerá potřebná opatření na ochranu našich občanů. Nemáme v tuto chvíli žádné informace o tom, že by se pachatel pohyboval na území ČR”.

Motiv je nejasný

Třiadvacetiletého zaměstnance ubytovny pro žadatele o azyl v obci Wullowitz po útoku převezli do nemocnice v Linci, podle rakouských médií je v ohrožení života. Proč jej Afghánec napadl, zatím není jasné. Podle prvních informací útočník v azylovém zařízení nebydlel. Podle mluvčího hornorakouské policie Davida Furtnera zatím není jasné, jaký měl Afghánec v Rakousku pobytový status.

Z azylového zařízení 33letý útočník uprchl na kole. Nedaleko pak narazil na 63letého muže, kterého několikrát bodl zatím neznámým ostrým předmětem. Jisté je jen to, že nešlo o stejnou zbraň jako v azylovém zařízení. Napadený, který byl podle agentury APA místním zemědělcem, na místě zraněním podlehl. Právě s jeho vozem Afghánec následně ujel.

Svolání bezpečnostní rady

Na čin zareagovala protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Předseda její hornorakouské organizace Manfred Haimbuchner vyzval, aby úřady vyslaly jasný signál směrem k imigrantům. “Nejste tu vítáni, když si chcete své domnělé právo prosazovat násilím a nožem,” řekl Heimbuchner. Politik, který je zároveň zástupcem hejtmana spolkové země Horní Rakousy, rovněž vyzval ke svolání zemské bezpečnostní rady.

Zprávy - další články