Posmrtná pocta: Zeman udělí vyznamenání zesnulému herci Karlu Fialovi

Prezident Miloš Zeman udělí vyznamenání herci Karlu Fialovi, jehož proslavil film Limonádový Joe. Rozhodl o tom ještě před jeho nedávnou smrtí. Zeman to v neděli řekl serveru Blesk.cz. Zopakoval, že chce udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru. Prymula podle něj s převzetím ocenění souhlasí. Zeman řekl, že Hrad dělá vše pro to, aby se ceremoniál 28. října na Pražském hradě uskutečnil.

Pokud by se tradiční předávání ocenění nekonalo, považoval by to Zeman za urážku státního svátku vzniku republiky i za urážku vyznamenaných. Letos jich podle něj bude asi 40. Potvrdil, že se neuskuteční recepce, která tradičně po ceremoniálu následovala. Hrozilo by podle něj na ní riziko nákazy.

Jak by měl ceremoniál v době epidemie koronaviru, kvůli které vláda zakázala všechny kulturní či společenské akce, vypadat, nyní podle prezidenta Hrad intenzivně řeší. Řekl, že oproti minulosti bude pozván nižší počet hostů. Očekává, že pozvánku dostane vláda či Parlament. Pozvat chce i předsedu Senátu. Se současným šéfem horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) má Zeman spory.

Zeman chce vyznamenat mimo jiné herce Fialu, ocenit ho chce za jeho herecké výkony. Zeman řekl, že šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš Fialu navštívil v léčebně pro dlouhodobě nemocné. “Pan Fiala měl velikou radost, když se dozvěděl o tomto vyznamenání,” poznamenal Zeman. Fiala zemřel 3. října ve věku 95 let.

Prezident dnes zopakoval, že požádal ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby mu navrhli vojáky, hasiče a policisty, kteří by měli dostat vyznamenání. Prymula by podle něj měl být na ceremoniálu jako zástupce zdravotníků. “Pokud jsem správně informován, pan Prymula tento argument akceptoval, ergo bude na Hradě,” dodal.

Zeman už dříve řekl, že vyznamená například zesnulého zpěváka Karla Gotta nebo herce Pavla Trávníčka. Nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu (ODS), který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

Na divácký dotaz, zda vyznamená kontroverzního zpěváka Tomáše Ortela, Zeman odpověděl, že ocenění pro zpěváky se odvíjejí od toho, jak dopadli v soutěžích. “Počkejme, jak dopadne v nějaké pěvecké soutěži,” řekl Zeman.

Zemana nyní omezuje ortéza, kterou má po srpnovém úrazu, při kterém si zlomil ruku. Dnes potvrdil, že by ji za dva až tři týdny měl sundat, na ceremonii 28. října by tak zřejmě měl být bez ní. Prezident v neděli také potvrdil, že využívá nouzové tlačítko. Řekl, že ho používá při jednáních tzv. mezi čtyřma očima, kdy potřebuje dát vědět ochrance, že se chce například napít či odejít. “Ochranka přijde a vyhoví mým přáním,” poznamenal.