Pražská koalice řeší první vážnou krizi: TOP 09 odmítá návrh Pirátů o prázdných bytech

29. března 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) vystoupil 25. října 2018 v Praze na tiskové konferenci k personálním otázkám, které se týkají obsazení Rady hl. m. Prahy.—Joint Forces for Prague group chairman Jiri Pospisil (TOP 09) gives press conference on personnel issues concerning Prague City Council, Czech Republic, October 25, 2018. (CTK Photo/Vit Simanek)

Avizovaný záměr Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdanit považuje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil za první vážnou krizi v koalici Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě. Pospíšil to v pátek řekl na setkání s novináři.

Předsedovi TOP 09 se nelíbí obsah návrhu, který je podle něj “levicovým experimentem”, ani to, že se o něm nedozvěděli od koaličních partnerů, ale z médií. TOP 09 bude kvůli postupu Pirátů a Prahy Sobě požadovat oficiální smírčí jednání.

Plán, o kterém poprvé informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti), má za úkol vytipovat v Praze soukromé byty, které si většinou zahraniční vlastníci koupili pouze jako investici a nikdo v nich nebydlí. Těm by mohla hrozit vyšší daň z nemovitosti, v první fázi je nicméně cílem zjistit, kolik takových bytů je. K tomu by měla sloužit data poskytnutá firmou PRE z elektroměrů.

Proti plánu se ostře vymezila opoziční ODS, ale i koaliční TOP 09.“Považuji to za první vážnou krizi této koalice. Je to pro nás fatální obsahem i formou, jakou se o tom dozvídáme,” uvedl Pospíšil. “Pro nás je nepřijatelné, abychom i do budoucna měli číst v novinách o levicových experimentech, které měla v programu KSČM,”doplnil.

Smírčí jednání

Rada podle něj nic takového neprojednávala, o podobném plánu slyšeli zástupci TOP 09 poprvé a dosud se v koalici řešilo pouze lepší využití bytů v obecním vlastnictví. Primátorovi se Pospíšil chystá zaslat oficiální dopis vyzývající ke koaličnímu smírčímu jednání.

První náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) k tomu dodal, že k problému prázdných soukromých bytů existují dvě teorie. Podle první je jich mezi investičními byty většina, podle druhé je naopak většina nájemního trhu v Praze tvořena byty kupovanými na investice a těch prázdných je mezi nimi minimum. Podle názoru Hlaváčka platí spíše druhá varianta a bytové situaci v Praze by mnohem více pomohlo, kdyby se zvýšila nabídka nových bytů.

Získání dat je nemožné

Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) k tomu doplnil, že plán zjišťování prázdných bytů podle spotřeby elektřiny je nereálný i prakticky. “PRE určitě nemůže poskytovat data o elektroměrech konkrétních fyzických nebo právnických osob,” uvedl. Dodal, že data by zřejmě bylo možné získat jenom o celých oblastech. Navíc by nebyla moc přesná a těžko by se filtrovali lidé například na delší dovolené.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developery i dalšími stavebníky, například bytovými družstvy. Koalice se nyní pře i o další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články