PŘEHLED: Kvalita vody v přírodních koupalištích v ČR zůstává dobrá

Přírodní koupaliště v České republice mají stále většinou dobrou kvalitu vody. Zákazů koupání platí jen několik, hygienici ho vyhlásili například na rybníku Rosnička na Svitavsku. Na několika dalších místech pak není voda vhodná ke koupání, zákaz tam ale neplatí. Naopak v některých jiných koupalištích se od minulého týdne kvalita vody zlepšila, zjistila ČTK.

V rybníku Rosnička je velké množství sinic a chlorofylu, průhlednost vody je jen půl metru. Na zhoršení kvality vody měly vliv přívalové deště, když se do rybníka dostal znečištěný odtok z polí. Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody právě v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.

Ke koupání není vhodný rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Sinice a chlorofyl tam představují pro rekreanty zdravotní riziko. Lidé by se neměli koupat ani ve vodní nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Ve vodě jsou cerkárie. Tyto larvy ptačích motolic mohou vyvolat zánět kůže s vyrážkami a svěděním. Dlouhodobé problémy jsou i na přírodním koupališti v Chrastavě u Liberce, způsobené jsou kolísavou kvalitou vody ve Vítkovském potoce, který ho napájí.

U veřejného tábořiště Podolsko na orlické přehradě se od minulého týdne zvýšil výskyt sinic z desítek tisíc na stovky tisíc buněk na mililitr. Vysoké tam jsou hodnoty chlorofylu, ve velké míře se vyskytuje vodní květ. Sinice se výrazně rozmnožily i ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku. V obou případech není voda vhodná ke koupání. Kvůli zákalu a sinicím se nedoporučuje koupání ani v přehradě České údolí u Plzně.

V Česku je také řada koupališť, které mají zhoršenou kvalitu vody, lidé se v nich ale koupat mohou, měli by se potom ovšem osprchovat. Týká se to například koupaliště Dolce u Trutnova nebo orlické nádrže u autokempu Radava.

S větší obezřetností by se měli lidé koupat v Plumlovské přehradě na Prostějovsku. Hygienici ve vodní nádrži objevili vodní květ, ale i leklé ryby, problém se sinicemi v nádrži však zatím není. Další vzorky měly být na přehradě původně odebrány až za 14 dní, kvůli zhoršené kvalitě vody se ale odběr uskuteční už 20. července.

Na několika dalších místech se naopak voda zlepšila. V Domanínském rybníku na Žďársku bylo před týdnem velké množství sinic a chlorofylu, nyní hygienici vodu ve dvacetihektarové nádrži hodnotí jako nezávadnou. Opět čistou vodu má koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku. Poté, co tam minulý týden rozbor ukázal výrazné fekální znečištění, rozhodli se nádrž vypustit. Znovu ji naplnili čistou vodou z potoka.