Kvůli počasí při přehlídce zřejmě přeletí jen gripeny a vrtulníky

Při vojenské přehlídce v Praze přeletí stíhací letouny Gripen a vrtulníky. Kvůli počasí není účast další letecké techniky jistá, jedná se o ní. ČTK to řekl zdroj z generálního štábu Armády ČR. Podle původních informací armáda přelet nad přehlídkou zcela zrušila. V Praze je od rána oblačno a prší. Podle plánů mělo při přehlídce ke 100. výročí vzniku Československa přeletět nad diváky deset formací letadel české a slovenské armády.

Letiště Praha kvůli přehlídce nadále počítá s omezením provozu, řekla ČTK jeho mluvčí Marika Janoušková. Letiště má od armády informace, že nad přehlídkou přeletí přinejmenším gripeny. Letiště má být uzavřeno od 13:30 do 15:00 pro všechny odlety a přistání, což se dotkne asi 24 letů. Pokud bude ale do přehlídky zahrnuto méně letadel, než se předpokládalo, bude možná podle mluvčí omezení ukončeno dříve než v 15:00.

Vojenská letadla a vrtulníky mají přehlídku, která začne ve 14:00, zahájit. I před deseti lety, kdy se podobná přehlídka konala naposledy, zhatilo plány počasí. Letadla tehdy sice přeletěla, ale lidé je kvůli špatnému počasí mohli pouze slyšet.