Při útoku na romský tábor ve Lvově jeden mrtvý a čtyři zranění

 Jeden Rom přišel v sobotu pozdě večer o život a další čtyři utrpěli zranění při napadení romského tábora na okraji ukrajinského města Lvov skupinou vesměs mladistvých útočníků. Podle webu listu Ukrajinska pravda o tom v neděli informovala policie, která v souvislosti s incidentem zadržela sedm lidí.

Policisté dostali informaci o konfliktu v romské kolonii v lese na předměstí Lvova půl hodiny před půlnocí. Následně na místě zasáhli a zadrželi sedm lidí, u kterých vše nasvědčuje tomu, že se do útoku na Romy přímo zapojili.

Podle policejního sdělení byl při střetu bodnou ranou nožem zabit 24letý Rom. Hospitalizováni byli kvůli zraněním způsobeným rovněž noži 19letý muž, 30letá žena a desetiletý chlapec. Zřejmí pachatelé jsou ve věku 16 a 17 let a vedl je 20letý organizátor útoku. Policisté při zásahu také našli vražedný nůž.

Zatím není jasné, jestli útočníci jsou členy nějaké radikální skupiny. Policie v případu zahájila stíhání kvůli podezření z trestného činu “vraždy spáchaného skupinou lidí”. Pokud budou viníci usvědčeni, hrozí jim až 15 let vězení.

Podle médií šlo o pátý útok na romský tábor na západě Ukrajiny provedený za poslední dva měsíce.

V dubnu útočníci spálili stany v romském táboře v Kyjevě. Pronásledovali při tom romské ženy a malé děti, házeli po nich kamení a stříkali na ně pepřové spreje. Další podobné incidenty se ve Lvově už dříve odehrály, stejně jako ve městě Ternopilu.

Zdroj: ČTK