Pro Drahoše je většina voličů, jejichž kandidáti neuspěli. Zemana by volili příznivci Topolánka

17. ledna 2018·Zprávy·Redakce

Foto: ČTK

Zhruba tři čtvrtiny voličů většiny nepostupujících kandidátů na prezidenta by ve druhém kole volby daly hlas Jiřímu Drahošovi. Vyplývá to z průzkumu agentur STEM/MARK a Median pro Institut pro Demokracii 21. Agentury zjišťovaly názor voličů během prvního kola. V oznámených výsledcích průzkumu vynechaly voliče Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka, u kterých by kvůli malému počtu voličů mohla vzniknout výrazná statistická odchylka.

Z prvního kola postoupili do druhého, které se koná 26. a 27. ledna, stávající prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd ČR Drahoš. Agentury ve zveřejněných výsledcích průzkumu uvedly, zda by voliči nepostupujících kandidátů Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka volili spíše Drahoše, nebo Zemana, případně volit nešli.

Drahošovi by dalo hlas 71 až 77 procent oslovených voličů Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka. K Zemanovi by se naopak přiklonilo jen 15 až 22 procent voličů těchto čtyř neúspěšných kandidátů. Největší podporu má Drahoš mezi voliči Fischera.Zemana by volili nejčastěji příznivci Topolánka.

Největší podíl lidí, kteří by již ve druhém kole vůbec nešli volit, je mezi příznivci Horáčka. K urnám by nepřišla téměř desetina z nich.

Zeman postoupil do druhého kola se zhruba 39 procenty hlasů a Drahoš s 27 procenty. Fischer získal v prvním kole asi deset procent hlasů, Horáček a Hilšer shodně přibližně devět procent a Topolánek čtyři procenta.

Průzkum mezi voliči prováděly agentury ve dnech 12. a 13. ledna, kdy se konalo první kolo prezidentské volby. Zúčastnilo se ho 2568 lidí.

Jak by volili ve druhém kole prezidentské volby voliči nepostupujících kandidátů (v pct.):

KandidátPodíl hlasů v 1. koleNešli by volitNevíUrčitě DrahošeSpíše DrahošeUrčitě ZemanaSpíše Zemana
Pavel Fischer10,2344581997
Michal Horáček9,1891552178
Marek Hilšer8,83624923138
Mirek Topolánek4,30714922193

* Kandidáti Jiří Hynek, Petr Hannig a Vratislav Kulhánek nebyli v tabulce uvedeni kvůli možné vyšší statistické odchylce.

Zdroj: STEM/MARK a Median

Zprávy - další články