Průzkum: Největší šance na křeslo premiéra po Mayové má Johnson

18. května 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Boris Johnson

Největší šance stát se britským premiérem po Therese Mayové má bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Podle v sobotu zveřejněného průzkumu pro list The Times by pro něj hlasovalo 39 procent oslovených členů Konzervativní strany. Na druhém místě skončil se 13 procenty hlasů bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, další možní kandidáti získali podporu jen v jednotkách procent.

Britská vláda je v hluboké krizi kvůli neshodám ohledně způsobu, jakým by Británie měla opustit Evropskou unii. Konzervativci předsedkyni vlády vyčítají, že s Bruselem nedohodla dobrou brexitovou smlouvu. Mayové se prozatím podařilo zabránit vnitrostranické revoltě, když se tento týden dohodla s vlivnými poslanci své strany, že v červnu předloží časový plán vlastního odchodu z pozice lídra konzervativců. V Británii platí, že šéf vládní strany je zároveň vždy předsedou vlády.

Čtyřiapadesátiletý bývalý publicista Johnson, který byl dvakrát zvolen starostou Londýna, patřil k hlavním tvářím kampaně ve prospěch brexitu. Z funkce ministra zahraničí odstoupil loni v červenci na protest proti tomu, jak Mayová vede jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Svou kandidaturu na funkci šéfa Konzervativní strany oznámil ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články