Pseudomor v Česku: Chovatelé z 30 katastrů musí nahlásit stavy drůbeže

14. dubna 2018··Lukáš Vaněk

Kvůli výskytu pseudomoru, takzvané Newcastleské nemoci, musí nahlásit početní stavy chovatelé z 30 katastrálních území z okolí Šanova na Zlínsku, kde se nemoc poprvé vyskytla. Chovatelé mají čas do pátku. Na řadě jsou potom obce, které je musí do 23. dubna nahlásit krajské veterinární správě.

Nemoc se v chovu drůbeže v Česku objevila po 20 letech. Choroba je nebezpečná pro ptáky, u lidí může vyvolat zánět spojivek, který po několika dnech spontánně odezní.

Veterináři v pátek večer v Šanově zlikvidovali 71 slepic a jednu perličku, dalších 15 slepic již dříve uhynulo, řekl dnes ČTK zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Nemoc se objevila u malochovatele, který nahlásil veterinářům úhyn 11 z 34 chovaných slepic. Po vyšetření se nepotvrdila ptačí chřipka, ale pseudomor.

Zlikvidovat se musel nejen jeho chov, ale i druhý, který byl v těsné blízkosti. Okolo ohniska nákazy bylo vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, které zasahuje až na Slovensko.

Vakcinace a sankce

Chovatelé nesmí přemisťovat drůbež z pásem. Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření se tam nemohou konat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků. Chovatelé v ochranném pásmu musí zajistit, aby se do chovů nedostalo volně žijící ptactvo, u vstupu do hospodářství musí mít dezinfekční prostředky. Za porušení nebo nesplnění opatření hrozí fyzické osobě pokuta do výše 100.000 korun, u právnické osoby až do dvou milionů korun.

Podle Majera se v dané oblasti nachází jen jeden komerční chov, a to v širším pásmu. Chová se v něm 21.000 brojlerů. “V posledním týdnu v dubnu by měli jít na jatka. Zkontroluje se tam ještě biologická bezpečnost. Pokud bude vše v pořádku, brojleři by mohli na jatka jít,” uvedl Majer.

Newcastleská nemoc je po ptačí chřipce druhou nejnebezpečnější nemocí pro drůbež. Vakcinace je povinná pro chovy, kde se ptáci chovají na produkci vajec od 500 kusů ptáků. V ostatních chovech veterináři očkování doporučují. Virové onemocnění způsobuje u domestikovaných i volně žijících ptáků trávicí, dýchací a nervové potíže s rizikem úhynu. Nemoc může postihnout slepice, krůty, bažanty, holuby i křepelky. Onemocnění se zřídka objevuje u kachen a hus, vnímaví jsou vůči němu pštrosi a volně žijící ptáci, celkem jde podle veterinářů o více než 200 druhů.

Na Zlínsku se kromě této nákazy jako v jediném regionu Česka také vyskytuje africký mor prasat u divočáků.

Zdroj: ČTK

- další články