Restaurace nabízí bizarní specialitu. S tarantulí!

16. srpna 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Restaurace v centru mexické metropole si svým speciálním jídelníčkem vysloužila kritiku na sociálních sítích a návštěvu inspektorů. Jako speciální součást menu totiž nabízela za 27 dolarů (asi 620 Kč) flambované tarantule, některé druhy tohoto pavouka přitom patří k ohroženým druhům. Informoval o tom mexický deník Excelsior.

Restaurace s názvem México en tu paladar nabízí v centru města speciality mexické kuchyně z doby předhispánské, na jídelníčku tak má například jídlo starých Aztéků escamoles, které se připravuje z mravenčích larev. Objednat si v ní návštěvník může také chapulines (luční kobylky) nebo právě tacos s tarantulí.

V Mexiku žije na šest desítek druhů tarantulí, tedy pavouků sklípkanů. Tři z nich jsou ale na seznamu ohrožených druhů, včetně sklípkana potulného (Brachypelma vagans). A právě čtyři takové exempláře, ovšem už mrtvé, zabavila inspekce v restauraci v centru Mexika.

Mexický deník popsal jednu z možných úprav tarantule. Nejprve se dá na pár minut do ledničky, aby se usmrtila. Potom se vaří ve vodě a mezcalu (alkoholickém nápoji z rostliny agáve), pak se ošlehne několikrát ohněm, aby byla pěkně křupavá. Před servírování je potřeba odstranit jemné chloupky ze zadečku, které při kontaktu s kůží způsobují svědění a pálení. Druhy tarantulí, které se brání jedovatým kousnutí, žijí v Asii a Africe.

Zprávy - další články