Ruský hacker Nikulin se v USA pokusil o útěk

4. dubna 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Zdroj: Policie ČR

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého do USA minulý týden vydala Česká republika, se podle svých strážců pokusil o útěk. Kalifornský federální soud, který měl rozhodnout o jeho případné vazbě, nakonec projednání kauzy odložil, informovala agentura Bloomberg.

Nikulin byl podle svědků dopraven do soudní síně v poutech. Dozorci to zdůvodnili jeho agresivním chováním. Nikulin měl podle agentury Bloomberg 30. března podstoupit lékařskou prohlídku. Prý se ale vzpouzel a došlo na potyčku, po níž se pokusil o útěk. Státní žalobci o tom dnes informovali soud.

Nikulinova zástupkyně chtěla, aby jejímu klientovi byla pouta odebrána, a svou žádost odůvodňovala tvrzením, že “nevinný obžalovaný má právo na zacházení s úctou a důstojností”. Obhajoba také zpochybnila Nikulinovu zdravotní a duševní způsobilost pro další řízení.

Soud nakonec jednání odložil; nový termín zatím nebyl stanoven.

Třicetiletý Rus si dnes měl vyslechnout rozhodnutí o případné vazbě a o možné kauci. Podle zveřejněného obvinění se dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup do počítačových systémů. Nikulin se před soudem v San Francisku poprvé objevil minulý týden v pátek, krátce po deportaci z Česka, kdy prohlásil, že se cítí nevinen.

Pokud bude odsouzen, hrozí Nikulinovi v USA víc než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč).

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články