Ruský robot se chystá do vesmíru! Už umí střílet obouruč, chlubí se vicepremiér

Rusko, které plánuje v roce 2021 vyslat do vesmíru robota podobného člověku, v rámci přípravy naučilo "vesmírného robota Fjodora" střílet do terčů oběma rukama. Úspěchem se pochlubil na sociálních sítích vicepremiér Dmitrij Rogozin, který kromě vesmírného programu má na starosti také ruský zbrojní průmysl.

“Robot tentokráte soutěžil se střeleckým instruktorem, přičemž pálil do různých terčů oběma rukama,” napsal vicepremiér, aniž by prozradil výsledek zápolení. Střelba má podle něj posloužit k rozpracování jemné motoriky i robotova rozhodování.

Na internetu vyvolala informace záplavu komentářů, sahajících od návrhu, že takový chlapík by měl zastupovat Rusko v Radě bezpečnosti OSN, až po poznámku, že k obsluze ruského Terminátora bude třeba sehnat “zatraceně dlouhý drát”.

Vicepremiér nicméně tvrdí, že nejde o vytvoření nějakého Terminátora, i když “bojoví roboti” představují klíč k vytvoření “intelektuálních strojů” vybavených umělou inteligencí.

Rogozin o vývoji ruského robota informoval loni v říjnu s tím, že dal pokyn zařízení přizpůsobit k účasti na příštích vesmírných expedicích. Robot je podle něj schopen samostatně volit optimální řešení a některé úkoly je s to plnit samostatně. V případě potřeby se má stát “avatarem”, který na vzdálenost tisíců kilometrů bude přesně opakovat počínání svého velitele, anebo plnit pokyny operátora.

Prvním androidem na oběžné dráze se stal v srpnu 2013 malý mluvící robot Kirobo, kterého na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopravila japonská nákladní loď H-II HTV-4. Kirobo dokázal analyzovat položený dotaz a s pomocí slov vybraných z vlastního slovníku sestavit odpověď. “Tohle může vypadat jen jako krůček, ale pro roboty to bude velký krok,” řekl humanoid novinářům před odletem.

S robotem Fjodorem se loni v říjnu setkal patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill. “Chvíli na sebe mlčky hleděli, než Fjodor nečekaně natáhl ruku k nebesům a pak nabídl hlavě církve otevřenou dlaň. Patriarcha, který nic takového nečekal, zprvu automaticky natáhl ruku, než se vzpamatoval,” vylíčil server Newsru.com.

Zdroj: ČTK