Rybáři posbírali v rybníku Nesyt přes 100 tun leklých ryb

Rybáři k úternímu ránu posbírali v rybníce Nesyt na Břeclavsku přes 100 tun leklých ryb. ČTK to řekl Oldřich Pecha, jednatel Rybářství Hodonín, které rybník obhospodařuje. Podle něj práce pokračují i v úterý, zda se protáhnou až do středy, se uvidí. Na 100 tun leklých ryb počítalo rybářství se škodou pět milionů, proto bude vyšší. Podle Pechy je možné, že množství výrazně přesáhne 100 tun. Ryby uhynuly vlivem počasí, vedra, úbytku vody, a tím pádem nedostatku kyslíku. Myslí si to i vodař Vlastimil Sajfrt z CHKO Pálava.

Likvidační práce začaly na rybníku v pátek, kdy tam rybářství poslalo všech více než 20 zaměstnanců. V neděli je posílilo o další pětici lidí. “K úternímu ránu jsme přesáhli hranici 100 tun. Práce pokračují ještě minimálně dneska, zítra (ve středu) se uvidí,” uvedl Pecha. Pracovníci odstraňují ryby vidlemi, na loďkách, ale i pomocí bagru a kontejnerů.

Rybník má vodní plochu 300 hektarů a bylo v něm možné mít 150 000 ryb. Rybářství plného stavu nevyužilo, do rybníka umístilo ryb méně. Pecha ČTK řekl, že ani při menším množství ryb nešlo situaci zabránit. “To by v rybníce muselo být úplné minimum. Úbytek vody je velký. Oproti normální hladině ubylo 180 centimetrů,” řekl Pecha. Další ryby rybářství letos nasazovat nebude. Nemá je kde vzít a podle Pechy by to ani nemělo cenu. Další ryby nasadí až příští rok na jaro.

Vyhynula většina kaprů, ve vodě ale přece jen zůstal nějaký život, převážně se podle Pechy objevuje karas. Byli tam ale i candáti, sumci, štiky nebo úhoři.

Rybářství se snaží rybník provzdušňovat pomocí aerátoru, vzhledem k velikosti plochy to má ale podle Pechy minimální účinek. Firma také jedná, aby mohla navýšit stav vody. Vzhledem k tomu, že je ale vodní plocha v přírodní rezervaci, nelze s vodou manipulovat. O to je situace složitější.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky, jde o největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců, polovina se věnuje rybaření, polovina chovu vodní drůbeže. Firma má roční obrat kolem 70 milionů.

Zdroj: ČTK