Schůzka Zemana, Babiše a Hamáčka v Lánech o Staňkovi je odložena o tři hodiny

1. července 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli výměně ministra kultury bude v úterý od 20:00. Je odložena o tři hodiny kvůli premiérově účasti na evropském summitu, oznámil ČTK v textové zprávě Babiš. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Babiš o možném odkladu schůzky v Lánech mluvil už v pondělí odpoledne na tiskové konferenci v Bruselu, když komentoval prodloužení summitu Evropské unie. Pokud by se summit v úterý protahoval, plánovat odlet z Bruselu před jeho koncem. “Pan prezident vyšel vstříc požadavku premiéra Andreje Babiše,” sdělil ČTK v textové zprávě Ovčáček.

Babiš se chce na schůzce v Lánech pokusit přesvědčit Zemana, aby po více než měsíci vyhověl návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Výměnu Staňka za místopředsedu strany Michala Šmardu, se kterou Zeman otálí, označila před týdnem za jednu z podmínek pokračování ve vládě koaliční sociální demokracie.

Jako jednu z možností uspíšení řešení zmiňovali zástupci ČSSD i podání kompetenční žaloby na prezidenta, Babiš však takovou variantu odmítá. Zeman minulý týden řekl, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost.

Zeman dal ve čtvrtek najevo, že se Staňka v nejbližší době odvolat nechystá. Ústavní právníci se ale shodují v tom, že na rozdíl od rezignace ministra nemá prezident v případě návrhu premiéra na odvolání člena vlády možnost návrh odmítnout. Jednat by pak měl “bez zbytečného odkladu”. Zeman argumentuje tím, že mu ústava nestanovuje lhůtu.

ČSSD původně považovala za nejzazší termín řešení 30. červen, jinak plánovala svolání předsednictva. V pátek se Hamáček sešel s Babišem a dohodli se na tom, že ČSSD počká na výsledek úterního jednání s prezidentem.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články