Senátorka McSallyová v Kongresu řekla, že byla znásilněna

7. března 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Zdroj: Martha McSally / Facebook

Americká republikánská senátorka Martha McSallyová v Kongresu veřejně oznámila, že během své kariéry u letectva čelila sexuálním útokům a jednou byla nadřízeným i znásilněna. Sdělila to svým kolegům během slyšení podvýboru pro armádní záležitosti, před kterým vypovídaly oběti sexuálního násilí v armádě.

“Stejně jako vy jsem i já oběť sexuálního násilí v armádě. Na rozdíl od mnoha statečných obětí jsem ale já nikdy sexuální útoky nenahlásila. Podobně jako mnoho žen a mužů jsem v té době systému nedůvěřovala,” řekla McSallyová, která je považována za vůbec první bojovou pilotku v řadách amerických ozbrojených sil.

“Obviňovala jsem sama sebe. Cítila jsem se zahanbená a zmatená,” vypověděla. “Jednou jsem se stala kořistí nadřízeného důstojníka, který mě znásilnil,”dodala.

Senátorka také sdělila, že se po několika letech snažila s nadřízenými o svém traumatu hovořit, ale dočkala se nezájmu. Kvůli zoufalství dokonce uvažovala, že letectvo po 18 letech služby opustí.

Demokratická senátorka Kirsten Gillibrandová, která se uchází o nominaci své strany pro prezidentské volby v listopadu 2020, prohlásila, že výpověď její kolegyně ji hluboce zasáhla.

McSallyová sloužila v armádě 22 let do roku 2010. Po odchodu od letectva se začala angažovat v politice a v roce 2014 byla zvolena do Sněmovny reprezentantů USA. Loni neúspěšně kandidovala do Senátu USA za stát Arizona, v listopadových volbách ji porazila demokratka Ann Kirkpatricková.

V Senátu ale nakonec McSallyová zasedla, neboť ji arizonský guvernér Doug Ducey jmenoval nástupkyní senátora Jona Kyla, který do konce loňského roku zastával senátorský úřad uvolněný úmrtím Johna McCaina. Mandát po McCainovi vykonává McSallyová dočasně, o jeho obsazení rozhodnou doplňovací volby v roce 2020.

Portál BBC poznamenal, že toto není poprvé, kdy McSallyová hovořila o svých zkušenostech se sexuálními násilníky. Během loňské kandidatury do Senátu řekla listu The Wall Street Journal, že v 17 letech na střední škole ji trenér nutil k sexu. V minulosti také několikrát řekla, že v armádě čelila obtěžování.

Letos v lednu o sexuálním násilí hovořila i republikánská senátorka Joni Ernstová. Uvedla, že ji během studií na vysoké škole znásilnil její tehdejší surový přítel. Ani ona incident policii či úřadům neoznámila.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články