Širší vedení ANO jednomyslně podpořilo Babiše

20. listopadu 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Předsednictvo i výbor ANO na úterním jednání jednomyslně podpořily premiéra a předsedu hnutí Andreje Babiše. K informacím o údajném únosu Babišova syna na Krym kvůli kauze Čapího hnízda se tak vyjádřily stejně jako předtím poslanecký klub hnutí. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po úterním jednání stranických orgánů novinářům řekl, že předpokládá, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě neuspěje.

Podporu kabinetu dnes přislíbila KSČM, Faltýnek před dnešním jednáním řekl, že totéž očekává i od koaličních sociálních demokratů. Dohoda o vytvoření vlády podle něj byla na čtyři roky. ČSSD bude probírat aktuální situaci na středečním společném zasedání poslaneckého klubu a předsednictva.

Faltýnek uvedl, že dnešní jednání výboru a předsednictva bylo dlouhodobě plánované. “Hlavním tématem bylo vyhodnocení komunálních a senátních voleb a příprava našeho sněmu, který bude v únoru,” uvedl. ANO se zabývalo i přípravami na volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok.

K aktuální situaci před hlasováním Sněmovny o nedůvěře se stranické orgány postavily podobně jako předtím poslanecký klub, dodal Faltýnek. Zákonodárci ANO se sejdou ještě v pátek ráno před sněmovní schůzí. “Abychom se ještě setkali a potvrdili si stanovisko. Předpokládám, že neprojde návrh na vyslovení nedůvěry, že vláda získá důvěru,” konstatoval.

Babiš v úterý hovořil poměrně stručně, uvedl Faltýnek. Většina členů výboru a předsednictva jsou i poslanci, takže vysvětlení slyšeli již několikrát. “Očekávám, že všichni přítomní poslanci budou proti nedůvěře,” uvedl Faltýnek. Připustil, že poslanci ANO nebudou na hlasování v kompletní sestavě, omluveni jsou jednotlivci. Opozice potřebuje na vyslovení nedůvěry 101 hlasů bez ohledu na počet přítomných poslanců.

Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě kvůli reportáži serveru Seznam Zprávy. V ní syn premiéra Babiše uvedl, že jeho otec chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu, a otcovi spolupracovníci ho proto drželi na Krymu. Premiér tvrzení odmítl.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články