Situací kolem Klause ml. se bude zabývat Výkonná rada ODS, tvrdí Fiala

14. března 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Situace kolem Václava Klause mladšího se netýká pouze poslaneckého klubu ODS, ale celé strany. Věcí se tak bude v sobotu zabývat Výkonná rada ODS, řekl ve čtvrtek novinářům předseda občanských demokratů Petr Fiala. Poslanci ve středečním usnesení mimo jiné vyzvali Klause k odchodu z klubu, ten to ale vzápětí odmítl. Podle Fialy tím celá záležitost nekončí, varianty dalšího postupu chce nejprve probrat se stranickými kolegy.

Klub se v usnesení distancoval od úterních Klausových slov, kdy přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.

Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

“Nepochybně ta situace už překračuje jenom záležitost poslaneckého klubu, dotýká se celé naší politické strany, proto je logické, aby se jí zabývala výkonná rada. Ta zasedá v sobotu, takže se touto věcí budeme také zabývat,” řekl Fiala.

“To, co mohu říci jednoznačně: nekončí to tímto usnesením a tou reakcí Václava Klause. Budou následovat další kroky,”doplnil. Konkrétní být nechtěl.

“Byl jsem to já, kdo nejprve vyzval Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub. Z toho je vidět, že já sám považuji situaci za vážnou, za takovou, že poškozuje naši politiku, naši důvěryhodnost u voličů. Proto je potřeba to řešit,” poznamenal předseda.

Podle něj politická strana může unést různé temperamenty, různé osobnosti, různě formulované názory. “Ale co politická strana nemůže unést, když se někdo dlouhodobě rozchází s její politikou, s jejím programem, politickým stylem. To se v případě Václava Klause stalo a teď ty události dospěly do bodu, kdy pro nás bylo nutné přijmout tuto výzvu a vyzvat Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub,” dodal Fiala.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články