Soud potrestal žháře, kteří zapálili kostel v Třinci-Gutech

28. června 2018·Zprávy·Karolína Stránská

V třinecké části Guty v noci z 1. na 2. srpna 2017 shořel dřevěný kostel z 16. století. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů.

Krajský soud Ostrava potrestal tři mladíky za zapálení vzácného dřevěného kostela v Třinci-Gutech vězením na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal muž, který akci vymyslel. Oheň loni v létě způsobil škodu přesahující 20 milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná.

Mladík, který na kostel přímo vylil hořlavou látku a zapálil ho, měl v době činu těsně před osmnáctými narozeninami. Proto byl souzen jako mladistvý a proces byl neveřejný. Podle soudních znalců má hoch mírnou zálibu v rozdělávání ohně a v jeho pozorování, nejde ale o pyromanii. Že kostel zapálí, podle obžaloby ale vymyslel jeho kamarád, který trpí nevyléčitelnou nemocí a chodí o holi. Oba se k činu přiznali.

Třetí z obžalovaných vinu odmítal. Své známé v noci na místo přivezl autem. Řekl, že ale netušil, proč je tam veze. Také on byl ale obviněn z obecného ohrožení.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články