Soud v Novém Jičíně znovu otevře nehodu ve Studénce z roku 2008

Okresní soud v Novém Jičíně v pondělí znovu otevře tragické železniční neštěstí ve Studénce z roku 2008. Srážku vlaku se zříceným mostem tehdy nepřežilo osm lidí. Prvoinstančnímu senátu případ vrátil Krajský soud v Ostravě, který zrušil předchozí zprošťující verdikt. Soud v Novém Jičíně má znovu vyhodnotit důkazy. V pondělí znovu vyslechne znalce. ČTK to řekla jeho mluvčí Pavla Nippertová.

Hlavní líčení je nyní nařízeno na čtyři dny. Od pondělí až do čtvrtka. Na pondělí jsou předvolaní všichni znalci,” uvedla mluvčí. Dodala, že Krajský soud v Ostravě nařídil hlavně to, aby okresní soud opětovně vyhodnotil jednotlivé důkazy a znovu ve věci rozhodl.

Prvoinstanční senát zprostil obžaloby všech deset obžalovaných. Podle krajského soudu ale prvoinstanční okresní soud nedostatečně svůj loňský rozsudek odůvodnil. Odvolací soud dospěl k názoru, že rozhodnutí ohledně viny obžalovaných je nesprávné, nelogické a nepřesvědčivé. Zprošťující výrok podle krajského soudu vzbuzuje pochybnosti o správnosti rozhodnutí.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Šlo o manažery i pracovníky stavebních firem, živnostníka či jednoho úředníka. Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že by za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání koncem září. Původní rozsudek zrušil, a tak se kauza vrací do Nového Jičína.

Zdroj: ČTK