Štěpán Domorád překonal rekord ve vynesené váze na Sněžku! Kolik kilogramů vynesl?

Štěpán Domorád z Vrchlabí v sobotu pokořil dosavadní rekord ve vynesené váze na Sněžku. Na nejvyšší českou horu vynesl 170 kilogramů. Trasu od Slezského domu na nejvyšší českou horu dlouho téměř dva kilometry zdolal za přibližně čtyři hodiny a 20 minut. Dosavadní rekord s nákladem o váze 165,5 kilogramu držel od loňského srpna tatranský nosič Vladimír Hižnay. Výzvou pro nosiče se stal výkon Roberta Hofera, který v zimě roku 1944 vynesl na Sněžku pro meteorologickou stanici ocelovou rouru o váze 160 kilogramů.

Mám velkou radost, že se to povedlo. Jsem moc rád, že se to podařilo ve zdraví a pěkně po staru, tedy bez jakýchkoli pomůcek, bederních pásů, kolenních bandáží či hůlek. Šlo se mi celkem dobře, jen asi půl kilometru před cílem to začalo být opravdu těžké. Závěr, který byl nejprudší, byl nejtěžší. Na Sněžce mi fandilo hodně lidí, tak to mě ale nakoplo,” řekl ČTK Domorád, který má ve Vrchlabí posilovnu. V sobotu ráno bylo na Sněžce okolo deseti stupňů Celsia a proměnlivá oblačnost. “Počasí nám přálo,” řekl ČTK.

Start byl v 9:00 v Obřím sedle u Slezského domu, zhruba na stejném místě, ze kterého Hofer před 75 lety s nákladem vyrazil na Sněžku. Ten vyšel od již zbořené Obří boudy, která stála naproti Slezskému domu. Domorád měl náklad balených vod na speciálně upravené dřevěné krosně. Šel po dlážděné Jubilejní cestě, která je oproti takzvané řetězové cestě širší a pohodlnější. Z polské strany po Jubilejní cestě může na Sněžku vyjet i automobil. Náklad vynesl pro bufet v poštovně na Sněžce.

Pokus o rekord si vymysleli sami nosiči, Poštovna na Sněžce, která pořádá tradiční Sherpa cup, jim zajistila náklad.

Řemeslo nosičů zásobujících Sněžku má dlouhou historii. Vzniklo v 19. století a výrazné omezení nastalo po postavení lanovky v roce 1949. Do té doby vším možným zásobovali tehdejší Českou boudu nosiči z Velké Úpy, kteří na vrchol chodili přes Růžohorky a Růžovou horu.

Zdroj: ČTK