Soud s Terezou H.: Do Pákistánu prý přijela studovat islám, dál trvá na své nevině

8. ledna 2019·Zprávy·Karolína Stránská

Zdroj: timesofislamabad.com

V Pákistánu skončilo soudní líčení s Češkou, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Informovala o tom agentura AP. Soud podle ní vynese rozsudek do konce ledna. Agentura uvedla, že v případě usvědčení hrozí české občance až desetileté vězení. 

Během krátkého jednání mladá Češka zopakovala, že se cítí nevinná. “Podle našich informací nedošlo k žádnému posunu,” řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

Podle něj státní zástupce poskytl soudu informace o podnětu, který podal ohledně možného zařazení dalšího obžalovaného do procesu. “Soudce rozhodl o odročení jednání na pátek 11. (ledna),” doplnil Bucháček. Podle něj česká diplomacie nemá informace o tom, jak dlouho by mohl ještě proces trvat. AP předpokládá, že lze očekávat rozsudek do konce ledna a že české občance hrozí až desetileté vězení.

Pákistánští celníci zadrželi ženu z České republiky loni 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. Devět kilogramů drogy našli celníci v jejím kufru.

Speciální soud v pákistánském Láhauru vzápětí poslal zadrženou na 14 dní do vyšetřovací vazby. Vazba byla poté soudem několikrát prodloužena. Pákistánské úřady zadržely 20. ledna komplice mladé Češky. Muž byl zadržen při razii v Láhauru na základě informací, které Češka vyšetřovatelům poskytla při výslechu. Zadržený podle celní správy obchodoval s nemovitostmi.

Soud s Češkou začal 1. března. Poté muselo být soudní stání několikrát odročeno kvůli absenci vyšetřovatele, nepřítomnosti dalších svědků, stávce místních soudců nebo kvůli tomu, že soudce byl delší dobu na náboženské pouti. V dubnu se souzená Češka rozhodla vyměnit svého právního zástupce, což způsobilo další průtahy. Stání se odročovala například proto, že nový právník obdržel se zpožděním podkladové dokumenty.

Češka si 24. dubna u soudu v Láhauru vyslechla obvinění z pašování drog. Kromě ní byl obviněn ještě jeden muž, který není z České republiky. Oba u soudu vinu popřeli.

Pákistánský server Mera Mirpur v prosinci oznámil, že Tereza H. vypověděla, že přijela do Pákistánu studovat islám. Podle serveru Mera Mirpur se Češka původně přiznala, že chtěla heroin propašovat do SAE, ale později výpověď změnila.

Nejenže se žena poučila o pákistánské kultuře, ale podle média ji přijala také za svou. Obléká se prý do místního tradičního oděvu a zahaluje se. Server ale upozornil na to, že v minulosti například tvrdila, že drogy nepašovala a že byla zadržena bezdůvodně. Pákistánská média také uvedla, že se soudní řízení chýlí ke konci. Počátkem letošního ledna dostala Češka v pořadí již třetího soudce.

Praha zatím nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu o předávání vězňů. České ministerstvo spravedlnosti v březnu v souvislosti s případem obviněné Češky uvedlo, že má zájem takovou smlouvu uzavřít.

Zprávy - další články