Těžko jsem ji mohl rozhodit já, uvedl Novák k odchodu Erbanové

28. srpna 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Bývalý rychlobruslař a trenér Petr Novák. Foto: ČTK

Trenér rychlobruslařské reprezentace Petr Novák nemá pocit, že by mohl za náhlé rozhodnutí bronzové olympijské medailistky Karolíny Erbanové ukončit kariéru. V tiskové prohlášení uvedl, že s pětadvacetiletou závodnicí nemluvil téměř půl roku. Její odchod je podle něj ztrátou pro české rychlobruslení.

Erbanová v pondělí oznámila, že končí se závoděním, protože už nechce být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra.“Jeho lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům,”uvedla Erbanová v prohlášení.

Medailistka z mistrovství světa a Evropy si stěžovala na komplikovaný vztah s Novákem od doby, kdy se v roce 2014 rozhodla odejít z jeho tréninkové skupiny a připravovat se v Nizozemsku.

“Po přečtení celého vyjádření Karolíny a zjišťování informací od svazu nemohu uvěřit celé situaci a daným důvodům. Něco ji asi rozhodilo, ale těžko jsem to mohl být já. Naposledy jsem totiž s Kájou mluvil téměř před půl rokem na posledním závodě Světového poháru v Minsku. Od té doby nic,” reagoval v úterý Novák.

“Její slova o ponižování jsou velmi silná, na osobní útoky nebudu reagovat. Veškerou komunikaci však zajišťovali lidé ze svazu. I proto jsem překvapený, co jsem se teď dočetl. Pro české rychlobruslení je její konec každopádně ztráta,” konstatoval trenér trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

V pondělí uvedl, že rozhodnutí Erbanové může souviset i se snahou vedení rychlobruslařského svazu, aby s ním všichni reprezentanti podepsali nové smlouvy.

Erbanová před novou sezonou opustila Nizozemsko a začala se připravovat s polskou reprezentací. “Bohužel jsem byla z klidu jako už mnohokrát rychle vyvedena. Petr Novák zpochybnil v médiích úroveň polského týmu a kvality jeho trenéra (Fin Tuomas Nieminen). Také vyjádřil názor, že jsem pomalá. Dále dodal, že jsem o svém nástupu do tohoto týmu nedostatečně informovala. Tuto lživou podpásovku jsem inkasovala ve vrcholné fázi předsezonní přípravy,” uvedla.

“Pokud jsem se vyjadřoval k polskému sprintu, pak jsem tím mínil výhradně výsledky ZOH v Pchjongčchangu, které jim nevyšly. Polští rychlobruslaři se jinak prosazují na vrcholných závodech i na stupně vítězů. Mezi polskými trenéry mám mnoho přátel a léta s nimi spolupracuji,” prohlásil Novák pro Právo a sport.cz.

Zmínka o pomalých časech Erbanové se podle něj týkala tratí 1500 a 1000 metrů. “Na pětistovce, na niž se specializuje, dosáhla nezpochybnitelného zlepšení a výrazných úspěchů,”konstatoval trenér, který připravuje své svěřence na delší tratě.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články